Będzie więcej pieniędzy na najstarszych pacjentów POZ Rocznie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielają 147 mln świadczeń lekarskich. Dlatego lekarzy cieszy też zmniejszenie liczby pacjentów przypadających na danego lekarza rodzinnego z 2750 do 2500. Fot. Shutterstock

Lekarze POZ od września dostaną 360 zł rocznie za pacjenta powyżej 75. roku życia. Już od lipca do blisko 300 zł wzrośnie natomiast stawka za pacjenta powyżej 65. roku życia i prawie do 170 zł za pacjenta od 40. do 65. roku życia.

Zmiany określone we wchodzącym  1 lipca w życie zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) to efekt nadwyżki w budżecie Funduszu.

Nadwyżka, związana z większymi wpływami m.in. ze składek ZUS, trafi przede wszystkim na leczenie pacjentów po 75. roku życia, którzy od września będą korzystać z darmowych leków wypisywanych wyłącznie przez lekarzy POZ.

Można się więc spodziewać zwiększenia liczby pacjentów lekarzy POZ, na których spadnie wypisywanie recept na leki do tej pory ordynowane przez specjalistów.  Z tego powodu od września za każdego pacjenta powyżej 75. roku życia NFZ zapłaci lekarzom POZ 2,5-krotność wynoszącej 144 zł stawki kapitacyjnej, czyli 360 zł.

Już od lipca do blisko 300 zł wzrośnie natomiast stawka za pacjenta powyżej 65. roku życia i prawie do 170 zł za pacjenta od 40. do 65. roku życia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH