Placówki medyczne korzystające ze środków publicznych będą miały obowiązek prowadzenia rachunku kosztów udzielanych świadczeń oraz dostarczania odpowiednich sprawozdań resortowi zdrowia - przewiduje projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Pracują nad nim Agencja Oceny Technologii Medycznych i NFZ.

- Wspólnie z Agencją Oceny Technologii Medycznych przygotowujemy wspólny projekt dotyczący analiz kosztowych i myślę, że ma on szanse na wdrożenie jeszcze w tym roku. Środki na realizację tego zadania są już zarezerwowane - powiedział niedawno prezes NFZ Jacek Paszkiewicz w wywiadzie dla Rynku Zdrowia.

Fundusz wraz z AOTM planują wypracowanie szablonu ankiety, obejmującej koszty poszczególnych zdarzeń medycznych i zbudowanie odpowiedniego oprogramowania, służącego do liczenia kosztów. Takie narzędzie informatyczne funkcjonowałoby w kilkudziesięciu szpitalach.

Taka wiedza jest potrzebna

– Przedsięwzięcie to wymaga jednak środków finansowych na pokrycie kosztów agregowania danych, bo nikt nie będzie robił tego dla NFZ za darmo – mówi Jacek Paszkiewicz i przyznaje, że wiedza o rzeczywistych kosztach procedur w szpitalach jest płatnikowi bardzo potrzebna.

– Niestety, dziś sytuacja wygląda mnie więcej tak: przychodzi do Funduszu konsultant z dwoma zaprzyjaźnionymi dyrektorami szpitali i mówi: „Ta procedura jest źle wyceniona, bo NFZ płaci 51 zł za punkt, a powinien płacić 57 zł”. My pytamy, skąd taka właśnie wycena. „Bo takie mamy koszty” – pada odpowiedź. Gdy jednak przychodzi do sprecyzowania, co w skład tych kosztów wchodzi, z konkretami bywa problem – stwierdził w wywiadzie prezes NFZ.

Podkreślił, że ankieta lub program informatyczny, na podstawie danych z pewnej grupy szpitali, pozwolą ujawnić rzeczywiste koszty leczenia: – Dopiero w oparciu o takie informacje będziemy mogli decydować o tym, czy płacić więcej, czy może mniej za określoną procedurę.

Nie pierwsze podejście...

Warto przypomnieć, że szersze przygotowania do takich zmian w ustawie, które zobowiązywałyby szpitale do obowiązkowego liczenia kosztów procedur Agencja Oceny Technologii Medycznych prowadziła już w 2007 roku.

Zabrano się wtedy za pilotażowe liczenie kosztów w 21 wytypowanych szpitalach. AOTM wybrał spośród dużej liczby jednostek ochrony zdrowia te, które chciały (w umowie zagwarantowano poufność danych) i były w stanie przedstawić dane finansowe przygotowane w oparciu o jeden standard. Takie podejście było konieczne, aby w ogóle możliwe stało się przeprowadzenie porównań rzeczywistych kosztów procedur między szpitalami, a potem wyciągnięcie wniosków.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH