Będzie ogólnopolski protest techników radioterapii

W czwartek (17 marca) technicy radioterapii w 16 ośrodkach onkologicznych w Polsce przeprowadzą dwugodzinny protest. Od godz. 10 do 12 nie będą wykonywali zabiegów napromieniania. To protest przeciwko zmianom systemowym, które proponuje rząd, m.in. wydłużeniu czasu pracy techników radioterapii.

Napromieniania – mimo protestu – będą wykonywane pacjentom ze wskazaniami życiowymi – zapewnił przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii Jacek Zingler. Stwierdził że protest nie jest skierowany przeciwko pacjentom ani dyrektorom szpitali, ale rozwiązaniom dotyczącym przekształceń, które proponuje rząd w projekcie ustawy o działalności leczniczej.

– To próba sprywatyzowania placówek służby zdrowia bez jakichkolwiek gwarancji socjalnych dla naszej grupy zawodowej – ocenił.

Podkreślił, że chodzi o gwarancje socjalne dla zwalnianych pracowników, gwarancje zatrudnienia, płacy minimalnej dla białego personelu pracującego w warunkach szkodliwych.

Jak podkreślają związkowcy, sprzeciw dotyczy także planowanego wydłużenia czasu pracy o 50 proc. przy równoczesnym odebraniu praw nabytych, braku zgodności proponowanych przez ustawodawcę przepisów z prawem Unii Europejskiej. Związkowcy wskazują także na brak w rządowym projekcie zapisu podnoszącego zarobki adekwatnie do wydłużenia czasu pracy.

Technicy radioterapii zamierzają oflagować placówki onkologiczne. Zapowiadają także eskalację protestu w przypadku nieuwzględnienia ich postulatów. Zingler zaznaczył, że protest obejmie większość ośrodków onkologii w Polsce.

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu ma się odbyć drugie czytanie projektu ustawy o działalności leczniczej, który dotyczy funkcjonowania szpitali. Nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z pokrycia zadłużenia, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki.

W projekcie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Podkomisja opowiedziała się za tym, aby czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów został wydłużony po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r. Projekt wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH