Starostowie i szefowie szpitali z całego kraju szykują duża akcję protestacyjną w Warszawie.

Związek Powiatów Polskich rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną, której powodem są plany co do finansowania świadczeń szpitalnych w przyszłym roku oraz niezapłacenie szpitalom za nadwykonania.

„Mimo wielu prób przekonywania Ministra Zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do konieczności zmian zasad finansowania świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa zamkniętego, a w szczególności wypłacania tzw. nadwykonań za lata 2008 i 2009 oraz zasad kontraktowania na rok 2010 – wobec braku jakiejkolwiek reakcji na te prośby rozpoczynamy ogólnopolską akcję protestacyjną” – czytamy w piśmie przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl przez prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich, Kazimierza Kotowskiego.

ZPP zapowiada zorganizowanie pikiety w Warszawie pod centralą NFZ oraz gmachem Ministerstwa Zdrowia. Wstępny termin to 18 grudnia.

Jak podaje Związek, szpitale powiatowe nie będą przedłużać umów z NFZ na przyszły rok, a dyrektorzy szpitali w ciągu miesiąca mają wystąpić do sądu o zwrot pieniędzy za nadwykonania. ZPP zwróci się również „do stosownych organów o zbadanie prawidłowości postępowania Prezesa NFZ w kwestii kontraktowania i płatności za świadczenia”.

„Jako osoby reprezentujące lokalne wspólnoty mieszkańców, z pełną odpowiedzialnością podchodzimy do ciążących na nas obowiązków, w tym także tych dotyczących ochrony zdrowia. Dlatego z ogromną determinacją walczyć będziemy o interes pacjentów, którzy nie mogą stać się ofiarą nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia” – pisze prezes Kotowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH