Będą zmiany w prawie przetargowym

Naukowcom należy umożliwić zamówienia z wolnej ręki i zamawianie specjalistycznego sprzętu oraz zakupy bez przetargu do kwoty 130 tys. euro - uważa resort nauki. Przygotowujący nowelizację prawa Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zapowiada "jeszcze dalej idące zmiany".

Główna zmiana proponowana przez resort nauki dotyczy podniesienia progu, od którego instytucje naukowe i uczelnie muszą ogłaszać przetargi - z obecnych 14 tys. do 130 tys. euro - poinformował rzecznik resortu nauki, Kamil Melcer. Swoją propozycję ministerstwo przekazało w ubiegłym tygodniu do UZP, gdzie - zgodnie z lutowym zaleceniem premiera - ma powstać nowelizacja prawa zamówień publicznych.

Ministerstwo proponuje też rozwiązanie, które pozwoli naukowcom zamówienie - z wolnej reki, już bez przetargu - kolejnej partii dostaw u tego samego dostawcy (pod warunkiem, że nie przekroczy ono określonej wartości). Zaproponowano też możliwość zakupu z wolnej ręki w przypadku tzw. zakupów okazyjnych, po szczególnie korzystnych cenach. - Rozwiązanie to pozwoliłoby instytucjom naukowym dokonywać zakupów np. konkretnych odczynników po obniżonych cenach w związku z ograniczonymi czasowo promocjami, ogłaszanymi przez ich producentów - wyjaśnił PAP Melcer.

MNiSW postuluje również wprowadzenie zmian, które ułatwią instytucjom naukowym udzielanie zamówień na towary nabywane w celach badawczych, doświadczalnych lub rozwojowych, m.in. wtedy, gdy przedmiot zamówienia (jak choćby unikalna aparatura) powinien pochodzić od konkretnego wykonawcy. - Zamawiający mieliby większą elastyczność w zakresie wyboru odpowiedniego trybu udzielenia zamówienia, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb - dodał rzecznik resortu.

- Proponowana przez resort nauki nowelizacja stanowiłaby gigantyczną ulgę dla wszystkich małych instytucji naukowych. Rozwiązałaby większość ich problemów. W przypadku dużych instytucji naukowych znacznym ułatwieniem będzie zmiana progu w połączeniu z pozostałymi propozycjami zmian - skomentował prof. Jan Środoń z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie, organizator spotkań "Nauka a Prawo zamówień publicznych" w Polskiej Akademii Umiejętności.

Profesor przypomniał, że konsekwencją obowiązywania tej dyrektywy jest nakaz łączenia w jedno zamówienie wszystkich drobnych zakupów podobnej natury.

Również UZP pracuje nad swoimi propozycjami zmian - podkreśliła rzeczniczka UZP, Anita Wichniak-Olczak. Dotyczą one m.in. zakupów (np. komputerów), których nie zaplanowano wcześniej w ramach większego zamówienia. Prostsze miałoby się też stać skomplikowane dziś planowanie i szacowanie wartości zamówień na uczelniach o bardzo rozbudowanej strukturze. Trudności z tym związane naukowcy zgłaszali na wielu konferencjach i spotkaniach poświęconych problemom w dziedzinie nauki i innowacyjności.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH