Zmianę niekorzystnego dla biedniejszych województw algorytmu dzielącego pieniądze na ochronę zdrowia zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz na spotkaniu z przedstawicielami Porozumienia na Rzecz Obrony Szpitali Południowo-Wschodniej Polski. Być może zostanie również uruchomiona rezerwa finansowa NFZ.

– W czasie prawie 2 i pół godzinnego spotkania z uwagą i zainteresowaniem pani minister Kopacz wysłuchała naszych opinii i propozycji. Chciałem w szczególny sposób podkreślić, że zostaliśmy potraktowani w czasie tych rozmów wyjątkowo poważnie. Złożyliśmy swoje uwagi i propozycje działań abyśmy wspólnie przetrwali do końca tego roku i stworzyli sensowną perspektywę na rok 2010. Z kolei pani minister poinformowała nas co ona zamierza zrobić w tej kwestii – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Karol Stpiczyński, przewodniczący Porozumienia.

Porozumienie w czasie  czwartkowych rozmów stało na stanowisku, że czasu na zmianę algorytmu już nie ma, że procedury w tej kwestii są stanowczo zbyt długie, a to co dokonało się 15 lipca zgodnie z ustawowym terminem w zakresie przyszłorocznego planu finansowego NFZ stwarza zupełnie realne zagrożenie dla  zdrowia i życia obywateli. W praktyce może doprowadzić do krachu publicznej służby zdrowia.

– Pani minister jest zdeterminowana aby jeszcze w tym roku, być może już w październiku zmienić algorytm. Wszystkimi możliwymi metodami należy ją w tym wspierać i na pewno może liczyć na naszą pomoc w tej kwestii. Bardzo nas cieszy także fakt, że pani minister nie zawęża wyłącznie całego zła w systemie tylko do problemu zmiany algorytmu, jak to widzi 99 procent naszych polityków. Przedstawiła nam ciekawy i dobry pomysł związany z artykułem 125, dotyczący możliwości wtórnej alokacji środków finansowych na świadczenia w kierunku województw najbiedniejszych, z uwzględnieniem nowego algorytmu – dodaje Stpiczyński.

Zdaniem związkowców biorących udział w spotkaniu, minister Kopacz jest świadoma złego planu finansowego na rok przyszły, który jest wynikiem złego algorytmu. Najprawdopodobniej zostanie on jednak zatwierdzony, co niepokoi związkowców. Mają zostać w tym czasie zintensyfikowane prace, także poprzez komisję „Przyjazne państwo”, aby maksymalnie usprawnić ścieżkę legislacyjną, nad tym aby w październiku zwiększyć plan finansowy NFZ na rok 2010.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH