Resort zdrowia wciąż pracuje nad ostateczną wersją rozporządzenia, które określa warunki przyznawania rodzinom becikowego. Rozporządzenie ma określić wymagania dotyczące form opieki nad kobietą ciężarną oraz wzór zaświadczenia lekarskiego, które pozwoli odbierać świadczenia.

Projekt rozporządzenia w sprawie form opieki medycznej nad kobietą w ciąży został przekazany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych już w kwietniu. Do tej pory jednak nie jest znana jego ostateczna wersja.

Zapisy sprecyzują wzór zaświadczenia lekarskiego, które trzeba będzie przedstawić od listopada w gminie, aby odebrać tzw. becikowe (1 tys. zł) i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (1 tys. zł). Zaświadczenie to potwierdzi, że kobieta w ciąży pozostawała pod opieką lekarza co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.

– Jak najszybciej resort zdrowia i resort pracy powinny też rozpocząć kampanię informacyjną skierowaną do przychodni, lekarzy i ośrodków pomocy społecznej, aby informowały kobiety o zmianie w przepisach – uważa Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Konieczność informowania kobiet potwierdzają też gminy.

– Odbieramy telefony z przychodni i od kobiet, które pytają o dokumenty, jakie muszą dostarczyć – mówi Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Z kolei w MOPS w Stargardzie Szczecińskim jeszcze żadna kobieta nie pytała o zmianę zasad przyznawania becikowego. Danuta Bojarska, dyrektor miejscowego MOPS ma obawy, że pomimo zamieszczenia informacji na stronie internetowej, a także wydawanych komunikatów przez pracowników socjalnych, w listopadzie może pojawić się problem u kobiet, które do lekarza poszły później niż w 10 tygodniu ciąży.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH