Bartosz Arłukowicz spotka się z autorami kontrowersyjnego raportu GUMed?

Minister zdrowia na poniedziałek (18 czerwca) zaprosił na spotkanie zespół naukowy rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusza Morysia, który opracował raport, dotyczący m.in. selekcji pacjentów przez niepubliczne lecznice - poinformował w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ryszard Dubiela, szef Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl nie potwierdziła poniedziałkowego (18 czerwca) spotkania Bartosza Arłukowicza z naukowcami z GUMed. - W grafiku ministra na razie nie ma takiego punktu - powiedziała.

Jak mówił nam Ryszard Dubiela, spotkanie miałoby być efektem listu skierowanego przez Radę Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ do Donalda Tuska, w którym przekazano premierowi wnioski z raportu GUMed oraz zwrócono się  o przeprowadzenie pogłębionej kontroli i spowodowanie odpowiednich zmian legislacyjnych lub zarządczych, które wyeliminują lub przynajmniej ograniczą negatywne zjawiska, opisane w raporcie.

Jak już informowaliśmy, z raportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że poza zainteresowaniem placówek niepublicznych pozostają całe obszary opieki zdrowotnej. Analiza wskazuje też, że prywatne szpitale niezwylke rzadko podejmują się wykonywania  procedur nisko wycenianych przez NFZ.

Czytaj. Raport GUMed: niepubliczne szpitale leczą "opłacalnych" pacjentów

Przeciwko tezom dotyczącym działalności prywatnych placówek przedstawionym w raporcie stanowczo protestują m.in. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych.

Portal rynekzdrowia.pl dotarł do pisma Pracodawców RP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych skierowanego do Barbary Kawińskiej, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w którym organizacje te wskazują, że medialne wykorzystanie ''wybiórczych, nierzetelnie zestawionych i w żaden sposób niereprezentatywnych danych, bez podania źródła ich pochodzenia'' - nie powinno mieć miejsca i podważa wiarygodność rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj. Pracodawcy RP i OSSP: sprzeciwiamy się wnioskom zawartym w raporcie GUMed

- Nasz raport nie jest doskonały, a my nie jesteśmy przeciwnikami szpitali niepublicznych i nie było naszym zamiarem podważanie ich autorytetu - tłumaczy w Dzienniku Bałtyckim prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - Zależy nam na tym, by szpitale publiczne i prywatne traktowane były przez NFZ na tych samych zasadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH