Bartosz Arłukowicz: plan naprawczy dla CZD będzie wzorem dla innych instytutów

Zadłużone na około 200 mln zł Centrum Zdrowia Dziecka ma w ciągu trzech miesięcy przygotować plan naprawczy. W jego opracowaniu wesprze placówkę powołany przez resort zdrowia zespół ekspertów - zapowiedział w środę (10 października) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zaznaczył także, że analizując sytuację CZD stanął przed wyborem: łatać niedobory finansowe instytutu w warszawskim Międzylesiu, czy raczej podjąć się trudu przeprowadzenia jego reformy.

- Zdecydowaliśmy się ostatecznie na restrukturyzację placówki. Będzie ona wzorem dla innych zadłużonych instytutów. Dlatego w przygotowaniu planu naprawczego pomoże dyrekcji CZD zespół ekspertów - podkreślił Arłukowicz.

Minister zdrowia przypomniał, że plan naprawczy przedstawiony przez prof. Janusza Książyka, dyrektora CZD, zawierał wiele niedociągnięć, na które wskazywali eksperci, m. in. z Ministerstwa Finansów. - Dlatego uznaliśmy, że wymaga on dopracowania, a dyrekcja - wsparcia - wyjaśnił Arłukowicz. 

Plan restrukturyzacyjny przedstawiony przez prof. Janusza Książyka był analizowany przez ekspertów m.in. z resortów finansów i skarbu oraz Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Rozwoju Przemysłu. Zakładał on oszczędności rzędu 23 mln zł. Eksperci wskazali, że plan posiada braki formalne i wymaga korekty, ponieważ nie był poprzedzony wystarczającymi analizami i jest nieadekwatny do przychodów. Resort skarbu ocenił, że koszty powinny spaść o 48 mln zł. 

W skład zespołu "wspierającego" wchodzą osoby, które mają doświadczenie w prowadzeniu podobnych placówek i które z sukcesem wyprowadziły je z  trudnej sytuacji finansowej. Przewodniczącym został dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Piotr Pobrotyn. W skład zespołu weszli: dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie - Maria Ilnicka-Mądry i dyrektor warszawskiego Centrum Onkologii - prof. Krzysztof Warzocha. Arłukowicz zaznaczył, że dyrektorem CZD pozostaje nadal prof. Książyk.

Powołanie zespołu pozytywnie ocenił prof. Książyk, który zapewnił, że będzie współpracował z ekspertami, w celu poprawy sytuacji CZD.

Z kolei prezes NFZ Agnieszka Pachciarz poinformowała, że Fundusz jest gotowy zbilansować kontrakt CZD tak, by umożliwić wypłatę pieniędzy z niewykonań. Przypomniała też, że NFZ wypłacił już CZD 5,2 mln zł za nadwykonania.

CZD - z powodu braku pieniędzy - na początku października ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Prof. Książyk zapewnił w środę, że pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH