Barometr WHC: roczny bilans kolejek w ochronie zdrowia Średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące Fot. Archiwum RZ

Fundacja WHC informuje, że w roku 2015 przeciętny czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne nie spadł od stycznia poniżej 11 tygodni.

Zgodnie z najnowszym, grudniowym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Do rekordowych przypadków monitorowanych świadczeń należą m.in. czas oczekiwania na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego - w jednej z podkarpackich placówek zapisano pacjenta na luty 2029 r. (13 lat), czy wyznaczenie wizyty u ortopedy za 1,5 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją.

Obecnie najdłużej pacjenci czekają na wizytę u ortodonty (9,7 mies.),  endokrynologa (7,7 mies.), oraz angiologa (7,1 mies.).

Istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent napotyka na ograniczenia na każdym etapie: konsultacji specjalistycznej, diagnostyki, zabiegów oraz  świadczeń  rehabilitacyjnych.

Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia, a długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH