"Barometr WHC": na wizytę u specjalisty dziecięcego czekamy miesiąc dłużej

Z raportu Fundacji Watch Health Care (WHC) wynika, że na wizytę u specjalistów dziecięcych pacjenci czekają o miesiąc dłużej, niż rok temu. Według WHC, łatwiej natomiast dostać się na badania onkologiczne.

Po roku działania i prowadzenia projektu "Korektor Zdrowia" fundacja WHC zaprezentowała pierwsze wyniki analiz ograniczeń dostępu do świadczeń medycznych w Polsce. Z pierwszego "barometru WHC" wynika, że czas oczekiwania na wizytę u specjalistów dziecięcych wydłużył się w ciągu roku średnio aż o miesiąc. Do kardiologa dziecięcego trzeba np. czekać trzy miesiące, podobnie jak neurologa dziecięcego.

- Tendencje są niestety bardzo niepokojące. Niemal we wszystkich analizowanych przypadkach kolejki od lekarzy wydłużyły się. Szczególnie widać to w odniesieniu do dzieci, gdzie czas jest jednym z ważniejszych czynników decydujących, czy wygramy walkę z chorobą - mówi Krzysztof Łanda, prezes Fundacji WHC.

Z raportu WHC wynika także, że w 2011 r. w porównaniu z ub. r. poprawiła się sytuacja w zakresie diagnostyki i operacji onkologicznych. Skrócił się czas oczekiwania pacjentów na operacje usunięcia guzów nowotworowych oraz na biopsje: świadczenia te są wykonywane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, podczas gdy w 2010 r. WHC odnotowywała nawet sześciomiesięczne terminy.

Obszarem, w którym sytuacja również uległa poprawie, choć - jak podkreślają autorzy raportu - dalej pozostawia wiele do życzenia, są operacje wszczepienia protez stawów. Tutaj oczekuje się, w zależności od rodzaju protezy, od pół roku do dwóch i pół roku. Są to jednak lepsze wyniki, niż w ubiegłych latach, kiedy na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego pacjenci czekali kilka lat.

Z badań Fundacji wynika, że istnieją obszary opieki zdrowotnej, w których następuje poprawa w dostępności, ale też istnieją takie, gdzie dostępność pogarsza się. NFZ przesuwając pieniądze z jednego obszaru do drugiego rozwiązuje problemy jedynie doraźnie. Wynika to z niedofinansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce w stosunku do zakresu świadczeń w koszyku gwarantowanym.

- Celem działań WHC jest opracowywanie cyklicznych raportów diagnozujących najczęstsze problemy w dostępie do świadczeń gwarantowanych w publicznej ochronie zdrowia - zaznacza Krzysztof Łanda.

W bazie rankingowej Fundacji znajduje się już ponad 300 zweryfikowanych wpisów. Wszystkie pozycje rankingowe będą porównywane co 6 miesięcy. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie nie tylko bieżącego czasu oczekiwania na świadczenia, ale również obserwowanie tendencji do jego skracania lub wydłużania. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH