"Barometr WHC": na wizytę u specjalisty dziecięcego czekamy miesiąc dłużej

Z raportu Fundacji Watch Health Care (WHC) wynika, że na wizytę u specjalistów dziecięcych pacjenci czekają o miesiąc dłużej, niż rok temu. Według WHC, łatwiej natomiast dostać się na badania onkologiczne.

Po roku działania i prowadzenia projektu "Korektor Zdrowia" fundacja WHC zaprezentowała pierwsze wyniki analiz ograniczeń dostępu do świadczeń medycznych w Polsce. Z pierwszego "barometru WHC" wynika, że czas oczekiwania na wizytę u specjalistów dziecięcych wydłużył się w ciągu roku średnio aż o miesiąc. Do kardiologa dziecięcego trzeba np. czekać trzy miesiące, podobnie jak neurologa dziecięcego.

- Tendencje są niestety bardzo niepokojące. Niemal we wszystkich analizowanych przypadkach kolejki od lekarzy wydłużyły się. Szczególnie widać to w odniesieniu do dzieci, gdzie czas jest jednym z ważniejszych czynników decydujących, czy wygramy walkę z chorobą - mówi Krzysztof Łanda, prezes Fundacji WHC.

Z raportu WHC wynika także, że w 2011 r. w porównaniu z ub. r. poprawiła się sytuacja w zakresie diagnostyki i operacji onkologicznych. Skrócił się czas oczekiwania pacjentów na operacje usunięcia guzów nowotworowych oraz na biopsje: świadczenia te są wykonywane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, podczas gdy w 2010 r. WHC odnotowywała nawet sześciomiesięczne terminy.

Obszarem, w którym sytuacja również uległa poprawie, choć - jak podkreślają autorzy raportu - dalej pozostawia wiele do życzenia, są operacje wszczepienia protez stawów. Tutaj oczekuje się, w zależności od rodzaju protezy, od pół roku do dwóch i pół roku. Są to jednak lepsze wyniki, niż w ubiegłych latach, kiedy na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego pacjenci czekali kilka lat.

Z badań Fundacji wynika, że istnieją obszary opieki zdrowotnej, w których następuje poprawa w dostępności, ale też istnieją takie, gdzie dostępność pogarsza się. NFZ przesuwając pieniądze z jednego obszaru do drugiego rozwiązuje problemy jedynie doraźnie. Wynika to z niedofinansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce w stosunku do zakresu świadczeń w koszyku gwarantowanym.

- Celem działań WHC jest opracowywanie cyklicznych raportów diagnozujących najczęstsze problemy w dostępie do świadczeń gwarantowanych w publicznej ochronie zdrowia - zaznacza Krzysztof Łanda.

W bazie rankingowej Fundacji znajduje się już ponad 300 zweryfikowanych wpisów. Wszystkie pozycje rankingowe będą porównywane co 6 miesięcy. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie nie tylko bieżącego czasu oczekiwania na świadczenia, ale również obserwowanie tendencji do jego skracania lub wydłużania. 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH