Badanie AGS: ponad połowa pracodawców w farmacji planuje zatrudniać, ale wymagania rosną

52 proc. pracodawców w obszarze farmacji zatrudnia specjalistów i menedżerów. Procesy rekrutacyjne stawiają jednak przed kandydatami coraz więcej wymagań - wynika z 12. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot.

Wyniki wskazują, że sytuacja tej grupy zawodowej w branży farmaceutycznej się poprawia.

Obecnie 52 proc. pracodawców deklaruje zatrudnienie pracowników średniego i wyższego szczebla w obszarze farmacji, a 46 proc. planuje je w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Oznacza to wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału o odpowiednio 3 i 12 punktów procentowych.

Wciąż 20 proc. respondentów planuje zwolnienia, ale od zeszłego kwartału nastąpił spadek o 5 punktów procentowych.

Jak twierdzą analitycy, w branży farmaceutycznej firmy zabiegają o nowelizację prawa farmaceutycznego obowiązującego od początku 2012 roku, od której może zależeć kondycja tego sektora w najbliższych latach.

- Możemy jednak przypuszczać, że najtrudniejszy moment już minął, gdyż wiele firm elastycznie dostosowuje się do zachodzących zmian. Pracodawcy z tego sektora coraz częściej zatrudniają pracowników, głównie w obszarze sprzedaży. Kandydaci muszą się liczyć jednak z niższymi wynagrodzeniami. Cele sprzedażowe są trudne do zrealizowania, a to przekłada się na znacznie niższe premie - komentuje Joanna Kuzioła, starszy konsultant Antal Pharma.

Procesy rekrutacyjne w branży farmacji ulegają wydłużeniu. Finalna decyzja podejmowana jest po głębokiej analizie wszystkich za i przeciw. Obecnie aplikując na daną ofertę trzeba brać pod uwagę, że rekrutacja może potrwać nawet kilka miesięcy. Pracodawcom zależy, aby mieć pewność, że proponują właściwe stanowisko właściwej osobie.

- Otrzymujemy coraz więcej zapytań o możliwości sprawdzenia stopnia dopasowania kandydata do organizacji wykraczające poza rozmowę kwalifikacyjną. Można to zrobić m.in. dzięki przeprowadzeniu testów psychologicznych czy assessment centre - zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Branża farmaceutyczna mimo rosnących wskaźników zatrudnienia specjalistów i menedżerów cały czas jest w tyle za większością sektorów. W innych branżach procent pracodawców deklarujących prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla utrzymuje się na niezmienionym poziomie od ostatniej edycji (58 proc.).

O 1 punkt wzrósł procent respondentów planujących rekrutacje w przeciągu najbliższych 3 miesięcy (53 proc.). Dane te wskazują na stałe zapotrzebowanie na kompetencje na rynku pracy. Nieznacznie (o 2 punkty procentowe) zwiększył się też odsetek pracodawców planujących zwolnienia specjalistów i menedżerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH