Badania: mniej niż w ochronie zdrowia zarabia się tylko w kulturze...

Według ostatnich danych zebranych w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2011 r., mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w ochronie zdrowia na podstawie umowy o pracę wyniosła 2,9 tys. zł brutto. Oznacza to, że połowa pracujących w tej branży zarabiała powyżej, a połowa poniżej tej kwoty.

Z badań wynika, że gorsze warunki umów o pracę od personelu zatrudnionego w placówkach ochrony zdrowia mieli tylko pracownicy związani z kulturą i sztuką (mediana wynagrodzeń - 2,59 tys. zł).

W ochronie zdrowia najlepiej opłacani byli lekarze. Zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zarabiali w 2011 r. między 2,7 tys. zł a 5,14 tys. zł brutto. Dla porównania, mediana wynagrodzeń pielęgniarek, położnych lub diagnostów laboratoryjnych wyniosła 2,5 tys. zł.

Nieco niższe pensje (mediana - 2,45 tys. zł) otrzymywali ratownicy medyczni. Najsłabiej opłacani byli technicy analityki medycznej (mediana - 2,289 tys. zł) oraz fizjoterapeuci (mediana - 2 tys. zł).

Jak wynika z badania wynagrodzeń w 2011 r. jednym z czynników wpływających na wielkość wynagrodzeń lekarzy jest staż zawodowy. Mediana wynagrodzeń absolwentów medycyny, którzy przepracowali nie więcej niż 2 lata, wyniosła 3,17 tys. zł. Połowa z nich zarabiała pomiędzy 2,007 tys. zł a 3,9 tys. zł.

W przypadku lekarzy, którzy praktykowali w zawodzie od 3 do 5 lat, mediana płac kształtowała się na poziomie 3,75 tys. zł. Najwyższe wynagrodzenia występowały wśród specjalistów z 9-11 letnim stażem oraz tych, którzy przepracowali przynajmniej 17 lat. Z badań wynika, że mediana ich zarobków oscyluje wokół 5,1 tys. zł.

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wszystkich branż przeprowadzonym przez Sedlak&Sedlak w 2011 r. uczestniczyło ponad 100 tys. osób. W badaniu dominują ludzie młodzi (68,1 proc. ma nie więcej niż 35 lat) oraz osoby z wykształceniem wyższym (77,2 proc.). Dane liczbowe badania prezentowane są głównie za pomocą mediany. Jest to wartość dzieląca badaną populację na pół. Z badań GUS wynika, iż dwie trzecie Polaków zarabia poniżej średniej, więc posługiwanie się wartością średnią wynagrodzeń może prowadzić do błędów interpretacyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH