BIG i BIK: dobra kondycja finansowa lekarskich firm Kondycja finansowa praktyk lekarskich i stomatologicznych jest bardzo dobra Fot. Archiwum

Mniej niż 0,9 proc. lekarskich firm ma problemy z terminową obsługą zobowiązań wobec banków i innych partnerów biznesowych. To 6-krotnie mniej niż w przypadku ogółu przedsiębiorstw - wynika z opublikowanych w piątek danych BIG InfoMonitor oraz BIK.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia BIG InfoMonitor przyjrzał się kondycji lekarskich finansów. "Śmiało można powiedzieć, że mają się świetnie" - oceniono w informacji prasowej.

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz z bazy BIK, firm lekarskich opóźniających płatność rat kredytów oraz faktur (min. 500 zł przez co najmniej 30 dni) jest niewiele ponad 1,2 tys. Oznacza to, że mniej niż 0,9 proc. lekarskich firm ma problemy z terminową obsługą zobowiązań wobec banków i pozostałych partnerów biznesowych, podczas gdy wśród ogółu przedsiębiorstw, odsetek ten jest sześciokrotnie wyższy i wynosi 5,4 proc.

Średnia wartość przeterminowanego zobowiązania firmy zarejestrowanej jako praktyka lekarska to 175,2 tys. zł. Łączne zaległości firm oferujących usługi lekarskie wynoszą 214 mln zł, z czego 189,6 mln zł przypada na kredyty.

"Biorąc pod uwagę, że lekarska działalność gospodarcza jest zadłużona w bankach na niemal 3,3 mld zł, kwota przeterminowanych kredytów jest stosunkowo niewysoka" - zwraca uwagę, cytowana w materiale, ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Jej zdaniem, lekarze bardzo dobrze prezentują się również w roli kredytobiorców zaciągających kredyty prywatne: konsumpcyjne lub mieszkaniowe. Jak wynika z danych BIK, problemy ze spłatą kredytów branych na prywatne potrzeby ma jedynie 4 proc. lekarzy prowadzących jednocześnie działalność gospodarczą. Wśród ogółu Polaków kłopoty z obsługą kredytów ma ponad dwukrotnie więcej, bo 9,4 proc. osób.

BIG InfoMonitor wskazało, że w Polsce działa 140 tys. firm, które prowadzą praktyki i poradnie lekarskie. Ponad 105 tys. zarejestrowanych jest jako praktyka ogólna i specjalistyczna, a ponad 34 tys. - jako stomatologiczna. "Naczelna Izba Lekarska podaje, że zawód lekarza wykonuje 172,6 tys. osób. Medycy mają pełne ręce roboty, bo zgodnie z danymi GUS za 2016 r., liczba porad medycznych przekroczyła 323,1 mln, a stomatologicznych 34,5 mln" - wskazało BIG InfoMonitor. Jak podano, u lekarzy ogólnych i specjalistów każdy Polak był więc w ciągu roku ponad osiem razy.

"Dobrą kondycję finansową praktyk lekarskich i stomatologicznych potwierdzają również analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska. Wśród zbadanych 3 tys. poradni lekarskich, zarówno tych świadczących usługi specjalistyczne, jak i ogólne, dwie trzecie jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku praktyk stomatologicznych, ponad 80 proc. z blisko 300 przebadanych firm ma sytuację finansową dobrą i bardzo dobrą" - wskazało BIG InfoMonitor.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH