BCC za dobrowolnością ubezpieczenia. Szpitale nie mają pieniędzy na polisy BCC za dobrowolnością ubezpieczenia. Szpitale nie mają pieniędzy na polisy. Fot. Archiwum

Business Centre Club uważa, że umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych dla szpitali powinny być dobrowolne. Zdaniem BCC należy też rozważyć rozwiązanie polegające na objęciu ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych ubezpieczeniem od OC.

Postulaty BCC ws. ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych wynikają z analizy możliwości finansowych szpitali.

W Polsce mamy ponad 750 szpitali. Wiele z nich jest zadłużona - przypomina BCC i informuje, że zadłużenie szpitali publicznych w I kw. 2015 r. wzrosło do 10 mld 549 mln zł. Ponad 1/3 zobowiązań wymagalnych wszystkich szpitali generują szpitale kliniczne. Wśród zadłużonych lecznic znaczna część rzeczywiście znajduje się w bardzo złej sytuacji ekonomicznej.

W przesłanym nam w czwartek (27 sierpnia) stanowisku BCC przekonuje, że dodatkowe obciążanie szpitali kosztami polisy (od 300 do 700 tys. zł) z tytułu zdarzeń medycznych może zagrażać ich kondycji finansowej, zwłaszcza w przypadku szpitali powiatowych. "Szpitale musiałyby obniżać jakość i standard świadczonych usług medycznych, ciąć wydatki na leki, ograniczać zakup nowego sprzętu medycznego oraz minimalizować koszty pracownicze".

Z tych powodów BCC jest zdania, że umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych powinny być dobrowolne (co wpłynęłoby korzystnie także na rynek ubezpieczeń), a jeśli już mają być obowiązkowe, to w kontraktach szpitali z NFZ należy uwzględnić dodatkowe kwoty na to ubezpieczenie lub na jego refundację.

Rozważenia wymaga kwestia objęcia ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych ubezpieczeniem od OC. I to pomimo istniejących zastrzeżeń, że ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych ma charakter ubezpieczenia osobowego zawieranego na rzecz pacjenta (ochrona zdrowia i życia), zaś OC ma charakter ubezpieczenia majątkowego (zobowiązania wobec osób trzecich).

Business Centre Club przypomina, że z inicjatywy grupy posłów PO zostały podjęte prace nad ustawą o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje kolejną zmianę terminu obowiązku posiadania przez szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Pierwotnie miały wejść w życie 1.01.2014 roku, następnie przesunięto termin na 1.01.2016 r. Obecna propozycja to 1.01.2017 r.

"Proponowana, kolejna zmiana terminu nie rozwiązuje problemu, tylko odsuwa go w czasie i świadczy o niskiej jakości przyjętej regulacji prawnej. Również krytycznie należy ocenić, że tak ważny przepis ustawy o działalności leczniczej, dotyczący ubezpieczeń z tytułu zdarzeń medycznych, jest zmieniany przy okazji nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym" - zauważa BCC.

Czytaj: Jest czas, żeby na nowo przemyśleć sprawę polis od zdarzeń medycznych

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH