BCC: ubezpieczenia zrujnują finanse prywatnych i publicznych szpitali

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, szpitale mają obowiązek zawarcia dodatkowego, kosztownego ubezpieczenia z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych. Według Business Centre Club, błędem jest nakładanie na szpitale nowych obciążeń bez wskazania źródeł ich finansowania. Brakuje też symulacji skutków ekonomicznych ustawy oraz analizy ofert ze strony firm ubezpieczeniowych.

Zdaniem przedstawicieli BCC, przepisy dotyczące ubezpieczenia szpitali będą miały znacząco negatywny wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego, do których należą szpitale. To z kolei negatywnie wpłynie na rynek pracy, rozwój regionalny i finanse publiczne oraz realizację zadań własnych miast, gmin i powiatów.

Rekomendowaną przez BCC formą instytucji ubezpieczenia są towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (grupy podmiotów, np. szpitali). Utrudnieniem jest co prawda wymagana procedura i długi okres ich powołania, ale może to pomóc lepiej spożytkować pieniądze przeznaczone na leczenie pacjentów, a nie na zyski firmy ubezpieczeniowej.

BCC opowiada się za wprowadzeniem dobrowolności nowego ubezpieczenia oraz zmian systemowych na rynku ubezpieczeń szpitali. Za zasadne uznaje propozycje  dotyczące określenia warunków obowiązkowego ubezpieczenia, które umożliwią poszczególnym szpitalom podjęcie decyzji o zawarciu dodatkowego, "nadwyżkowego"  ubezpieczenia, według własnej oceny. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH