BCC: potrzebne zmiany w funkcjonowaniu NFZ

Minister zdrowia ogłosił konkurs na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Z aprobatą przyjmujemy tę decyzję. Zakończy to "interregnum" po odwołaniu 17 grudnia 2013 r. Agnieszki Pachciarz - informuje BCC.

Business Centre Club podkreśla, że przedłużający się wakat na tym stanowisku to szkodliwa praktyka - stwarza wiele niejasności interpretacyjnych związanych z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, co powoduje liczne wątpliwości co do obowiązującej mocy prawnej zarządzeń p.o. prezesa NFZ i  podejmowanych na ich podstawie  decyzji.

BCC zwraca uwagę, że w zarządzaniu NFZ niezbędna jest stabilizacja kadrowa oraz przejrzyste i bezkonfliktowe relacje prezesa NFZ z ministrem zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla zapewnienia skutecznej realizacji pakietu onkologicznego i kolejkowego oraz poprawy dostępu do świadczeń opieki  zdrowotnej.

"Konsekwentnie opowiadamy się za decentralizacją NFZ. Koniecznym jest systematyczne doskonalenie funkcjonowania Funduszu i wprowadzenie skutecznego nadzoru ze strony Ministerstwa Zdrowia. Należy ograniczyć kompetencje NFZ i jego prezesa sprowadzając je głównie do roli płatnika, a nie regulatora rynku. Oczekujemy, że nowo powołany prezes NFZ, podejmie działania zmierzające do udoskonalenia procedury wydawania niezbędnych aktów prawnych (zarządzeń i komunikatów prezesa NFZ o treści normatywnej) zgodnych z wymogami prawidłowej techniki prawodawczej przy zapewnieniu w niej udziału strony społecznej" - wskazuje BCC. 

"Oczekujemy, że wyłoniony w konkursie prezes NFZ, poza  spełnieniem kryteriów formalnych, uzyska społeczną akceptację medycznych samorządów zawodowych zaufania publicznego, organizacji pacjentów oraz pracodawców, instytucji ubezpieczeń społecznych, związków zawodowych" - dodaje BCC. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH