BCC o propozycjach resortu zdrowia w sprawie POZ BCC o propozycjach resortu zdrowia w sprawie POZ. Fot. Archiwum

Business Centre Club uważa, że zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia podniesienia rangi podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w zintegrowanym systemie ochrony zdrowia w Polsce to krok w dobrym kierunku.

W przesłanym w poniedziałek (24 października) Rynkowi Zdrowia stanowisku zwraca się uwagę, że wprowadzane zmiany powinny być stopniowe, ich realizacja wymaga nie tylko większości parlamentarnej, ale również dialogu z wieloma interesariuszami, a przede wszystkim kompromisów.

Zdaniem BCC propozycje zasługujące na poparcie to m.in.:

• Uregulowania funkcjonowania POZ w jednej ustawie w miejsce dotychczasowych regulacji zawartych w kilku aktach prawnych o zróżnicowanej randze.
• Wzmocnienia pozycji lekarza rodzinnego, ustanawiając go koordynatorem w ramach reformowanego systemu opieki nad pacjentem.
• Planowanej zmiany systemu kształcenia w dziedzinie medycyny rodzinnej, umożliwiającej uzyskanie właściwych kompetencji lekarzom POZ, pielęgniarkom POZ i położnym POZ pracującym obecnie w POZ.

BCC zwraca też uwagę na problemy kadrowe w POZ i przedstawia propozycje ich rozwiązania:

• Ograniczone zasoby kadrowe wśród lekarzy POZ, a także pielęgniarek POZ i położnych POZ, powodują konieczność wprowadzania nowych form kształcenia podyplomowego oraz szkolenia i doskonalenia zawodowego obecnie pracujących w POZ.

• Ustawowo należy zapewnić warunki finansowego wsparcia programów rozwoju i doskonalenia zawodowego kadry POZ. W procesie kształcenia i doskonalenia zawodowego należy uwzględnić także niemedycznych pracowników POZ. Brak systemu w tym zakresie jest słabością stanu obecnego.

Ponadto BCC wskazuje na następujące zagadnienia:

• Określenia wymagają zasady współpracy lekarzy POZ z lekarzami medycyny pracy w zakresie ochrony zdrowia pracowników. Powinny być ukierunkowane na działania prozdrowotne, profilaktyczne, nie tylko w zakresie chorób zawodowych i wypadków przy pracy, ale także obejmujących rehabilitację i choroby przewlekłe, leczone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

• Pełne wdrożenie skoordynowanej podstawowej opieki zdrowotnej wymaga zastosowania odpowiedniego sprawnego systemu informatycznego. Bez tego nie da się zarządzać koordynacją POZ nad pacjentem i gromadzeniem danych rozproszonych w podmiotach należących do różnych prywatnych i publicznych właścicieli. Obecnie mamy do czynienia z niskim stopniem informatyzacji POZ. Pilotażowo należy przetestować dostępne narzędzia informatyczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH