BCC  o nowym departamencie w Ministerstwie Zdrowia Fot. PTWP

BCC pozytywnie ocena zapowiadane zmiany w strukturze organizacyjnej Ministerstwa Zdrowia, które są związane ze stawianymi przez UE wymaganiami dotyczącymi nadzoru ministerstwa nad wydawaniem unijnych środków.

Z projektu konsultowanego obecnie zarządzenia prezesa Rady Ministrów zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania Statutu Ministerstwu Zdrowia wynika, że z połączenia dwóch istniejących - Departamentu Funduszy Europejskich oraz Departamentu Infrastruktury i e- Zdrowia - powstanie nowy Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia.

Nowy departament będzie odpowiadał za koordynowanie i realizowanie zadań związanych z prowadzeniem krajowej polityki rozwoju w obszarze ochrony zdrowia, wykorzystania środków unijnych i realizację zadań dotyczących informatyzacji.

Jak przypomina Zenon Wasilewski, ekspert BCC ds. prawa medycznego, lepszy nadzór jest potrzebny, bo dotychczas nie zawsze unijne pieniądze były wydawane racjonalnie.

Na przykład pomimo dokonanego postępu w zakresie informatyzacji służby zdrowia, wystąpiło wiele nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy europejskich przeznaczonych na ten cel. Do tej pory nie zostało zrealizowanych szereg projektów informatycznych dotyczących e-Zdrowia w ramach projektu P1. Na realizację projektu wydano około 486 mln zł.

Potwierdzeniem problemów związanych z realizacją projektów informatyzacji w ochronie zdrowia jest powołanie przez Ministra Zdrowia Rady Rewizyjnej w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zaistniałe opóźnienia w informatyzacji będą realizowane latami. W latach 2016-2017 mają ruszyć e-recepty z elementami internetowego konta pacjenta. W 2018 r. zostaną wdrożone e-skierowania, w 2019 r. e-zlecenia oraz e-zwolnienia, a w 2020 r. - hurtownie danych oraz analiz typu data mining.

W ocenie BCC - zauważa Wasilewski w informacji przesłanej dla mediów - propozycje zawarte w projekcie zarządzenia prezesa RM są uzasadnione. Stworzą warunki efektywnego wykorzystania funduszy europejskich pozwalających na realizację szeregu inwestycji infrastrukturalnych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr medycznych oraz działań projakościowych w ochronie zdrowia. 

Oceniamy, że proponowany kierunek zmian w Ministerstwa Zdrowia doprowadzi do poprawy jakości zarządzania realizacją projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W wyniku projektowanych zmian zmniejszy się również liczba komórek organizacyjnych w Ministerstwie Zdrowia oraz stanowisk szczebla kierowniczego - stwierdza BCC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH