BCC o budżecie ministerialnym 2015 r.: mniej pieniędzy na ochronę zdrowia

Z analizy projektu budżetu na 2015 r. wynika, że na ochronę zdrowia budżet państwa przeznaczy ponad 6,9 mld zł. To mniej o ok. 400 mln zł niż w 2014 r. (wtedy ponad 7,3 mld zł) - zwraca uwagę Business Centre Club.

Chodzi o pieniądze wydawane poza NFZ. W dyspozycji Ministerstwa Zdrowia ma być ponad 4,08 mld zł, czyli nieco więcej niż w roku bieżącym (ponad 4,03 mld zł). Pozostała kwota to m.in. wydatki innych resortów przeznaczone na zdrowie.

Eksperci BCC zwracają uwagę, że:

1. Z części budżetu, którego dysponentem jest minister zdrowia finansowane będą programy polityki zdrowotnej (łącznie 796,7 mln zł), w tym: Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (250 mln zł); Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej (45 mln zł); działalność szpitali klinicznych ponad (425,4 mln zł, zaplanowano znaczne zmniejszenie finansowania szpitali klinicznych i dotacji podmiotowych dla nich); wysoko specjalistyczne procedury; rozwój infrastruktury ochrony zdrowia; budowę i utrzymanie systemów informatycznych.

Wzrosną również (do 180,2 mln zł) środki na świadczenia zdrowotne udzielane osobom nieposiadającym ubezpieczenia zdrowotnego i cudzoziemcom. (obecnie 164,8 mln zł).

2. W budżecie na 2015 r. przewidziano częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa – do 60,75 mln zł (umożliwi to odbycie specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, tj. przez ok. 3,5 tys. osób). Na akceptację zasługuje wprowadzenie zasady, że to minister zdrowia (obecnie wojewoda) decyduje o przydziale miejsc na szkolenie specjalizacyjne.

3. Zwiększenie środków na funkcjonowanie Rzecznika Praw Pacjenta (11,8 mln zł) należy ocenić pozytywnie. Wzrost budżetu RPP w stosunku roku 2014 pozwoli na skuteczniejsze wypełnianie obowiązków dotyczących zabezpieczenia praw pacjentów m.in. szpitali psychiatrycznych.

4. Za mało środków przeznaczono na finansowanie Agencji Oceny Technologii Medycznych, na którą nałożono szereg nowych obowiązków związanych z wyceną świadczeń zdrowotnych. Powstaje wiele wątpliwości czy zmniejszone środki budżetowe zapewnią realizację zwiększonych zadań.

5. Krytycznie należy odnieść się do redukcji wydatków na Inspekcję Sanitarną w części „ochrona zdrowia” oraz w budżetach wojewodów, co może skutkować dalszym likwidowaniem laboratoriów i redukcją fachowego personelu. Będzie to szczególnie niekorzystne w sytuacji zagrożeń epidemiologicznych.

6. Oprócz Ministerstwa Zdrowia, finansowanie ochrony zdrowia znajduje się w obszarze zainteresowania wielu resortów m. in.: Ministerstwa Finansów,Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH