BBN pyta, szpitale odpowiadają. Na końcu będzie raport dla prezydenta Minister Aleksander Szczygło.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego rozesłało do szpitali ankiety z pytaniami dotyczącymi ich sytuacji finansowej. Na ten temat portal rynekzdrowia.pl rozmawia z ministrem Aleksandrem Szczygłą, szefem BBN.

Zapytaliśmy ministra: jak przekonałby dyrektorów szpitali, lekarzy, samorządowców, a przede wszystkim pacjentów, że rozsyłanie przez BBN ankiet do szpitali nie ma związku z kampanią prezydencką? - Tu nie ma polityki - odpowiada minister Aleksander Szczygło.

– Z jakiego powodu BBN zdecydowało się na rozsyłanie do szpitali ankiet dotyczących poziomu finansowania świadczeń medycznych?

– W listopadzie ub. r. wystąpiłem do Ministerstwa Zdrowia i NFZ z prośbą o informacje o nakładach na leczenie w roku 2009 i przewidywanych na 2010 r. Nasze zainteresowanie tą sprawą wynikało z niepokojących doniesień z placówek ochrony zdrowia. Wiele spośród nich wyczerpało kontrakty na długo przed końcem roku. Szpitale przesuwały planowane przyjęcia i odsyłały pacjentów. Dostępność do leczenia wydawała się znacząco ograniczona.
Pod koniec listopada nadeszły odpowiedzi z resortu zdrowia i NFZ.

Okazało się wówczas, że informacje z kluczowych dla ochrony zdrowia instytucji są niespójne. W ocenie Ministerstwa Zdrowia wysokość kosztów finansowania świadczeń w planie finansowym na 2010 r. miała być wyższa o 160,1 mln zł w porównaniu do planu z czerwca 2009 r., natomiast w ocenie NFZ trzeba się było liczyć z realnym ograniczeniem środków o około 1,5 mld zł. Sytuację pogarszał dodatkowo fakt, iż Fundusz nie ma już żadnych rezerw finansowych.

– BBN podjęło zatem próbę zebrania informacji „u źródła”, tj. bezpośrednio w szpitalach?

– Takie rozwiązanie wydawało się najbardziej sensowne. 11 stycznia br. rozpoczęła się wysyłka ankiet do 736 publicznych ZOZ-ów. Pytaliśmy w nich o wysokość kontraktów w 2009 r. i 2010 r., a także o realne potrzeby finansowe szpitali. Założyliśmy, że pierwszym terminem, w którym wypełnione ankiety zaczną do nas wracać, będzie 15 stycznia, czas, w którym większość kontraktów na 2010 r. powinna zostać podpisana. Ale np. szpitale na Podkarpaciu nie podpisały umów z Funduszem do dziś. Czekamy zatem dalej. Co ciekawe, z prośbą o przesłanie ankiet zwróciły się do nas także niektóre NZOZ-y.

– Z jakim oddźwiękiem w szpitalach spotkała się ankietowa akcja BBN? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego nigdy wcześniej nie podejmowało się realizacji takich przedsięwzięć.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH