BBN dostało już 300 ankiet rozesłanych do ZOZ Aleksander Szczygło, szef BBN wysłał ankiety do dyrektorów ponad 700 zakładów opieki zdrowotnej.

Ze wstępnej analizy odpowiedzi jednoznacznie wynika, że w 2010 r. pieniędzy na leczenie w szpitalach będzie znacznie mniej niż w 2009 r.

O nadejściu 300 ankiet poinformował Departament Komunikacji Społecznej BBN. Jednocześnie – jak twierdzi ten departament – w informacjach przekazywanych z NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia pojawiają się kolejne sprzeczne informacje, dotyczące budżetu na ochronę zdrowia.

Aleksander Szczygło, szef BBN wysłał do dyrektorów ponad 730 zakładów opieki zdrowotnej, będących publicznymi zakładami lecznictwa stacjonarnego kwestionariusz dotyczący stanu finansowania placówek ze środków publicznych.

Poprosił dyrektorów ZOZ, aby przesyłali odpowiedzi aktualne na 15 stycznia 2010 r., wtedy bowiem mijał termin podpisywania kontraktów placówek służby zdrowia z NFZ. Po dwóch tygodniach (do czwartku 28 stycznia br.) Biuro otrzymało 300 odpowiedzi.

Raport dotyczący problemu finansowania służby zdrowia w 2010 r. zostanie opracowany dopiero po otrzymaniu większości wypełnionych ankiet. Z dotychczas przysyłanych odpowiedzi wynika też, że szpitale są zadłużone, a większość placówek wykazuje nadwykonania.

Zainteresowanie kwestionariuszami jest duże. Z przedstawicielami BBN kontaktują się w tej sprawie m.in. dyrektorzy szpitali, lekarze, a także sami pacjenci. Zainteresowani są także szefowie niepublicznych ZOZ.

Aleksander Szczygło uważa, że jednym z pozytywnych efektów akcji BBN jest fakt, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przyznali, iż plan finansowy NFZ na rok 2010 jest niższy o 1,3 mld zł niż rzeczywiste wykonanie planu finansowego NFZ w 2009 r.

Przyczyną inicjatywy BBN były  sprzeczne informacje MZ i NFZ, dotyczące finansowania w służbie zdrowia. Na początku grudnia minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała szefa BBN, że w 2010 r. budżet NFZ będzie na podobnym poziomie, co budżet w 2009 r. W tym samym czasie prezes NFZ Jacek Paszkiewicz poinformował Aleksandra Szczygło, że w tym budżecie zabraknie ok. 1,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH