Augustów: dyrekcja szpitala zapowiada zwolnienia i obniżkę płac

Szpitalowi w Augustowie może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia. Z powodu fatalnej sytuacji finansowej lecznicy, jej dyrektor, Danuta Zawadzka zapowiedziała restrukturyzację zatrudnienia.

Władze powiatu augustowskiego chcą przekazać szpital w 25-letnią dzierżawę spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Dzięki temu szpital mógłby spłacić 20 mln zł długu i nie zbankrutować. Dyrektor Zawadzka podpisała umowę na dzierżawę, ale jej wykonanie wstrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Wniosek złożył Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Zawadzka poinformowała PAP, że w tej sytuacji, kiedy nie wiadomo, czy Centrum Dializa przejmie szpital, musiała nagle podjąć decyzję o ograniczeniu kosztów zatrudnienia o 15 proc.; mają to być zwolnienia oraz ograniczenia etatowe.

- Szpital przynosi stratę i musimy w tej sytuacji go zbilansować kosztem płac pracowników. Strata ta wynika z niedoszacowania kontraktu Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała PAP Zawadzka. Według niej w szpitalu nie ma przerostu kadrowego, ale by szpital mógł dalej istnieć i przyjmować pacjentów, taka decyzja jest konieczna.

Związki są przeciwne obniżaniu pensji. Jak powiedziała PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Augustowie Maria Iwanow, wynagrodzenia pielęgniarek w szpitalu wahają się od 1500 do 1800 zł, zatem obniżanie takich pensji uważa za niemożliwe.

Iwanow dziwi się, dlaczego dyrektor szpitala szuka oszczędności dopiero teraz, chociaż funkcję objęła cztery lata temu. -Dyrektor nic nie zrobiła, żeby uratować szpital, dopiero teraz postanowiła obniżać nam pensje i zwalniać - dodała Iwanow. Jak powiedziała PAP, związki zgodzą się na restrukturyzację, ale rozsądną z punktu widzenia pracowników. Dotychczasowe rozmowy dyrektorki ze związkami zakończyły się fiaskiem.

Starosta augustowski Franciszek Wiśniewski uważa z kolei, że przez lata nie udało się przeprowadzić restrukturyzacji placówki z winy pracowników, którzy protestowali i strajkowali.

Wiśniewski powiedział PAP, że dyrektor musi teraz znaleźć oszczędności w pensjach, bo niedługo nie będzie miała pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń. W tym roku strata szpitala wyniesie ok. 3 mln zł. Starosta uważa, że dzierżawa to jedyna możliwość uratowania szpitala i jak dodał - zgodna z prawem.

Dzierżawca ma przejąć prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną. Spółka jest zobowiązana zapewnić obecny zakres bezpłatnych usług medycznych. Centrum Dializa ma przejąć także kontrakt z NFZ. Spółka zaproponowała 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego ma być spłacane zadłużenie placówki oraz kaucję 4 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH