Augustów: SPZOZ jednym z najlepiej zarządzanych małych szpitali W 2015 roku placówka miała zysk na poziomie 575 tys. zł, nato­miast w 2016 roku nawet 1,5 mln zł. Fot. archiwum

Samodzielny Publiczny Za­kład Opieki Zdrowotnej w Augustowie został uznany za jeden z najlepszych szpitali publicznych w 2017 r. z kontraktem do 29 mln zł. Przy wyborze placówki uwzględniano m.in rentowność usług i dynamikę kontraktu.

Tak dobrą pozycję szpital osiągnął w niedawno opublikowanym rankingu przygotowanym przez spółkę Magellan oraz firmę doradczą Deloitte. To sukces szpitala, który jeszcze w 2008 roku, był w fatalnej sytuacji finansowej. 

Danuta Zawadzka, dyrektor szpitala od 2009 roku placówka wymagała inwestycji w wypo­sażenie oraz modernizację oddziałów. Opracowano program restrukturyzacyjny, którego celem było zmniejsze­nie zatrudnienia oraz wprowa­dzenie oszczędności w gospo­darce lekowej i materiałowej.

W 2014 roku udało się zmniejszyć straty o połowę, z 2,02 mln do 1 mln zł. Już w 2015 roku placówka miała zysk na poziomie 575 tys. zł, nato­miast w 2016 roku nawet 1,5 mln zł. Zatrudnienie spadło z 267 osób w 2013 roku do 232 w 2015 roku. Nie było zwol­nień, jedynie przejścia na emeryturę.

Szpital w Augustowie poza dotacjami ze starostwa pozy­skuje też środki z programów unijnych. W ciągu pięciu lat zrealizował cztery projekty, które pozwoliły na zakup sprzętu, aparatury medycznej oraz przeprowadzenie termo- modernizacji. Dzięki dota­cjom ze starostwa w 2015 roku przeprowadzono m.in. kapi­talny remont oddziału ortope­dycznego oraz wewnętrznego męskiego i żeńskiego.

Więcej:www.wspolczesna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH