Arłukowicz: zadłużenie utrudnia pracę szpitalom, ale są narzędzia wspomagania

Zadłużenie utrudnia pracę szpitalom - podkreślał we wtorek (12 czerwca) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Przypomniał, że samorządy, które przekształcą lecznice w spółki, mogą skorzystać z pomocy finansowej.

Długi polskich szpitali łącznie wynoszą obecnie ponad 10 mld zł. Jak mówił Arłukowicz w radiowej Jedynce, utrzymują się one na mniej więcej takim poziomie od kilku lat. W ocenie ministra zdrowia lecznicami powinni kierować profesjonalni menadżerowie.

Z danych Ministerstwa Zdrowia, które przeanalizował portal rynekzdrowia.pl wynika jednak, że ogólne zadłużenie szpitali osiągnęło obecnie poziom najwyższy od 2003 r., czyli od momentu kiedy resort w ogóle prowadzi statystyki.

Czytaj. Zobowiązania SPZOZ-ów pod lupą resortu: długi większe niż kiedykolwiek

- Są przygotowane narzędzia wspomagania finansowego szpitali, możliwość przekształcenia szpitali w spółkę i skorzystania z pewnego rodzaju pomocy. Na to są zagwarantowane dosyć duże środki finansowe w budżecie i samorządy, które zdecydują się na zmianę formuły funkcjonowania swoich szpitali, będą mogły skorzystać z pomocy finansowej - powiedział Arłukowicz.

Minister zdrowia poinformował, że w tym tygodniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, która dotyczy przekształceń szpitali. W noweli przewidziano, że organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa, a obowiązek dodatkowego ubezpieczenia lecznic od zdarzeń medycznych byłby od stycznia 2014 roku. Projekt został zgłoszony przez grupę posłów PO i jest zbieżny z projektem  Ministerstwa Zdrowia (jest w trakcie konsultacji społecznych). Pozytywnie zaopiniowała go sejmowa komisja zdrowia.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 roku, jednak przewidziano w niej 12-miesięczny okres na dostosowanie się do nowych przepisów. Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały, że od 1 lipca nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

Zgodnie z projektem noweli, działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W takim przypadku mają zastosowanie jedynie przepisy dotyczące tej działalności. W ocenie autorów projektu, powinno to rozwiać wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów w sprawie hospicjów.

W projekcie przewidziano również, że ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2014 roku Jest to konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Wprowadzono także zapisy umożliwiające szpitalom, hospicjom, ambulatoriom, placówkom opiekuńczym przyjmowanie darowizn w postaci leków (zakazuje tego ustawa refundacyjna). Nowe przepisy zabraniają firmom farmaceutycznym wręczania prezentów personelowi medycznemu lub pacjentom. Projekt usuwa wątpliwości, co do zakresu działalności innej niż lecznicza, jaką może wykonywać podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą. Przewidziano, iż będzie mógł on prowadzić każdą działalność, nie tylko gospodarczą, o ile przewiduje to jego statut.

Ustawa o działalności leczniczej dotyczy m.in. przekształceń szpitali w spółki. Nie wprowadziła obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH