Arłukowicz: w piątek projekt decentralizacji NFZ

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział dziennikarzom w Białymstoku, że w piątek (22 marca) przedstawi projekt zmian dotyczących decentralizacji NFZ. W najbliższych dniach zaprezentuje również propozycje zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

Minister odmówił podawania jakichkolwiek szczegółów w czwartek (21 marca). Powiedział jedynie, że jednym z elementów związanych z decentralizacją NFZ będzie dążenie do tego, by dużo większą niż dotychczas rolę w podejmowaniu decyzji związanych z kontraktowaniem świadczeń miały regiony.

Nie chciał powiedzieć, czy chodzi o samorządy województw czy o inne podmioty. Szczegóły mają być podane w piątek. - To, że zmiany są konieczne, o tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać - mówił i zapowiadał szerokie konsultacje społeczne na temat tych zmian.

Arłukowicz mówił, że bardzo ważny jest też system kontroli, by świadczeniodawcy, którzy mają zawarte umowy z NFZ "precyzyjnie je realizowali".

Pod koniec lutego podczas obrad Komisji Trójstronnej minister zdrowia powiedział, że w ciągu maksymalnie czterech miesięcy ma powstać harmonogram prac nad szeregiem ustaw, które będą dotyczyć tej decentralizacji. Wszystkie zmiany mają spowodować, by "system był bardziej otwarty dla pacjentów i bardziej wydajny" - zaznaczył.

Minister Bartosz Arłukowicz w październiku 2012 r. przedstawił plany reorganizacji systemu ochrony zdrowia. Zapowiadał wtedy decentralizację NFZ polegającą na zlikwidowaniu centrali Funduszu oraz wzmocnieniu i uniezależnieniu regionów. Resort planuje też wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych.

- Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur - mówił. Zapowiadał też zmiany zasad kontraktowania z NFZ tak, aby premiować świadczeniodawców zapewniających kompleksową opiekę.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Białymstoku Arłukowicz zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi propozycje zmian dotyczących m.in. funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki lekarskiej oraz w podstawowej opiece medycznej. Powiedział, że zmiany te będą kładły nacisk na zwiększenie dostępu do pediatry i możliwość konsultacji z pediatrą w czasie dnia, jak i w nocy oraz w dni świąteczne.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH