Arłukowicz: instytuty medyczne wymagają zmian w zarządzaniu

Instytuty medyczne wymagają zmian w zarządzaniu. Prowadzimy działania naprawcze, by dostęp do świadczonych przez nie usług nie był zagrożony - powiedział w czwartek (29 listopada) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

W ostatnich dniach w niektórych instytutach medycznych były problemy z planowymi zabiegami. Stołeczny Instytut Matki i Dziecka w poniedziałek (26 XI) wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów, jednak w środę (28 XI) IMiD doszedł do porozumienia z mazowieckim NFZ. Z kolei Instytut Reumatologii zapowiedział, że od nowego tygodnia ograniczy planowe przyjęcia pacjentów, a pomoc będzie udzielana wyłącznie w przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze w październiku ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik.

Odnosząc się do tego minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że sytuacja instytutów medycznych od lat jest trudna, a ich funkcjonowanie wymaga zmian, by nie było ograniczeń w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

- Instytutami muszą zarządzać menedżerowie tak, by dostęp do świadczeń dla pacjentów był zagwarantowany przez cały rok. Konieczne jest odpowiednie planowanie, by działalność instytutów była płynna i całoroczna. Instytuty mają podpisane kontrakty z NFZ i muszą je wypełniać. Nie może być tak, że pod koniec roku ograniczane są przyjęcia pacjentów - dodał.

Przypomniał, że na nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytutów medycznych w swoim raporcie zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Dodał, że MZ przygotowuje zmiany dotyczące zarządzania instytutami, w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka pracuje zespół przygotowujący plan naprawczy, który ma być wzorcowym dla innych instytutów.

Odnosząc się do sytuacji w Instytucie Reumatologii Arłukowicz powiedział, że jego dyrektor od kilku miesięcy zwraca się do MZ o przyznanie mu premii za zarządzanie placówką. - Następnie dyrektor ogłasza decyzję o wstrzymaniu przyjęć. Będziemy wyjaśniać tę sytuację - zapowiedział minister zdrowia.

Arłukowicz podkreślił, że porozumienie IMiD z NFZ nie zakłada przekazania Instytutowi dodatkowych pieniędzy, ale dokonanie w ramach kontraktu bilansu nadwykonań (świadczeń wykonanych ponad limit określony w umowie z NFZ) i niewykonań (świadczenia niewykonane, pomimo że były one zapisane w umowie z NFZ). Ma to pozwolić IMDiM uzyskać środki, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować.

- Nie chodzi o to, by bez końca przekazywać dodatkowe pieniądze, trzeba zmienić system zarządzania i planowania tak, by kontrakty z NFZ były realizowane - powiedział Arłukowicz. Instytuty medyczne oprócz udzielania wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych prowadzą także działalność naukową. Część z nich podlega ministerstwu zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH