Nadal nie wiadomo czy i od kogo właściciele aptek otrzymają zwrot pieniędzy za wycofany z obrotu Corhydron.

Sprawa ciągnie się od ponad roku, kiedy to w części partii fiolek z tym lekiem stosowanym u alergików, wyprodukowanym przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A. w Jeleniej Górze, stwierdzono zamiast substanncji czynnej – hydrocortizonu, obecność groźnej dla życia, zwiotczającej mięśnie – scoliny.

Fiolki z lekiem oddanym do aptek przez pacjentów zabezpieczała policja, a następnie przekazywano go do badań. Część farmaceutów zwracała pieniądze. Skłoniły ich do tego deklaracje jakie padły wtedy ze strony Ministerstwa Zdrowia, z których wynikało, że aptekarze mogą liczyć na zwrot poniesionych w ten sposób kosztów. – Wydaje się jednak, że nikt nie ma zamiaru rozliczyć się z aptekami za zabrany Corhydron – uważa Stanisław Piechula, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, który od wielu miesięcy koresponduje w tej sprawie z różnymi instytucjami.

– Właśnie, w odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzącej śledztwo dotyczące Corhydronu – dodał Piechula.

Jak poinformowała w piśmie skierowanym do Śląskiej Izby Aptekarskiej prokurator Violetta Gryszkiewicz, naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze „kodeks postępowania karnego nie przewiduje możliwości zrekompensowania osobie, która dobrowolnie wydała rzecz mogącą stanowić dowód w sprawie lub u której taką rzecz znaleziono w czasie przeszukania, kosztów jej zakupu lub wypłacenia odszkodowania za poniesioną szkodę”.

Prokuratura przypomniała, powołując się na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego nr 5/D/2007, z dnia 17 stycznia 2007 r., że Corhydron 100 oraz Corhydron 250 zabezpieczony przez organa ścigania, jak też zwrócony do aptek przez pacjentów nie może być przedmiotem ponownego obrotu i nie może być stosowany w lecznictwie. Lek po przeprowadzonych badaniach zwrócony zostanie do PF Jelfa S.A. w Jeleniej Górze, jako podmiotu odpowiedzialnego zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 6 września 2001 roku prawo farmaceutyczne.

„W związku z tym roszczenia finansowe proszę kierować do Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa S.A. w Jeleniej Górze” – sugeruje prokuratura w piśmie doręczonym Śląskiej Izbie Aptekarskiej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH