Apel specjalistów: przywróćmy pediatrów do POZ

Specjaliści w dziedzinie pediatrii apelują do posłów i senatorów o przyjęcie proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zapewniających - ich zdaniem - "powrót lekarzy pediatrów do POZ".

"Uważamy, że znaczne ograniczenie roli pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej pozostaje w sprzeczności z Konwencją o prawach dziecka przyjętą przez ONZ 20 listopada 1989 roku, która obliguje wszystkie parafujące ją rządy do traktowania jako sprawę nadrzędną najlepsze zabezpieczenie interesów dziecka".

"Obecnie obowiązująca ustawa w sposób drastyczny ogranicza prawo wyboru lekarza w odniesieniu do dzieci, ponieważ rodzice chorego dziecka w przeważającej większości nie mają możliwości wyboru pediatry jako lekarza leczącego ich dziecko" - informują pediatrzy, którzy podpisali się pod apelem, m.in. Alicja Chybicka, Anna Dobrzańska i Mieczysław Walczak.

"Paradoksem jest fakt, że konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii odpowiedzialny za stan opieki nad dzieckiem i młodzieżą nie ma możliwości wglądu w poczynania lekarzy rodzinnych w zakresie sprawowania nad nimi opieki" - dodają.

Zdaniem specjalistów, zmiana ustawy nie prowadzi do zmiany definicji lekarza specjalisty medycyny rodzinnej, ani do nadania innych uprawnień lekarzom specjalistom chorób wewnętrznych i pediatrii.

- Kompetencje te są określone w programach kształcenia i rozpoznawalne w całej UE na mocy dyrektywy 36/2005. Ustawa zmienia jedynie prawo krajowe, poszerzając katalog specjalistów, którzy będą mogli być kontraktowani jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, co nie wpływa na uprawnienia ani na sposób kształcenia i nie jest też sprzeczne z prawem unijnym - przypominają pediatrzy. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH