Konfederacja Pracodawców Polskich zaapelowała do premiera o zaangażowanie w reformę ochrony zdrowia

- Decyzja o przyznaniu 208 szpitalom 150 mln zł przez państwo przelała "czarę goryczy" pracodawców służby zdrowia skupionych w Konfederacji Pracodawców Polskich – mówił prezydent KPP.

Jego zdaniem zapaść w polskiej ochronie zdrowia trwa tak długo, że nawet gruntowne reformy mogą okazać się spóźnione.

- Na dodatek lekarze i znachorzy urzędujący na Miodowej i Wiejskiej, mający wspólnie wystawić kilka niezbędnych recept, wciąż nie mogą dojść do porozumienia, jakie leki zaordynować, by pacjent jednak przeżył. Obecna terapia przypomina przyklejanie kolejnych plastrów na zadrapania i niewielki krwawiące rany – mówił Malinowski podczas konferencji prasowej.

Zdaniem wiceprezydenta KPP, Andrzeja Mądrali, wiele szpitali, które otrzymały pomoc od państwa w ogóle nie powinno istnieć, a kryteria przyznania pomocy były niejasne. Pomoc 208 szpitalom nazwał "patologiczną sytuacją". Stwierdził też, że kolejny raz pomoc otrzymały placówki, które nie powinny jej otrzymać, pominięto natomiast podmioty, które działają dobrze, a mogłyby zostać doinwestowane. Jego zdaniem, resort zdrowia kierowany przez Ewę Kopacz nie ma żadnych sukcesów.

- Jedynym pozytywnym wydarzeniem jest wprowadzenie Jednorodnych Grup Pacjentów – powiedział Mądrala.

- Zastanawiamy się, czy pracodawcy nie powinni zaprotestować przeciwko polityce rządu. Może powinniśmy ubrać się w czarne garnitury i przejść ulicami Warszawy – mówił prezydent Malinowski.

Jak już informowaliśmy rząd przyjął w sierpniu nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Uchwała zawiera wykaz 208 szpitali, które zostaną dofinansowane w ramach programu w drugiej połowie br. Chodzi o placówki, których właścicielem jest samorząd terytorialny, pełniące kluczowa rolę w świadczeniu usług medycznych dla dużych populacji ludności.

Na cele dofinansowania przeznaczono 150 milionów zł. Wysokość przyznanej dotacji ma zależeć od wielkości i potrzeb danej placówki. Jest to pomoc bezzwrotna, a szpitale przeznaczą ją m. in. na spłatę różnych zobowiązań finansowych.

Część szpitali prawdopodobnie wykorzysta otrzymane środki na restrukturyzację i redukcję zadłużenia wymagalnego. Środki na wpłatę tych dotacji są zaplanowane w tegorocznej ustawie budżetowej.

Na pomoc dla zadłużonych zakładów opieki zdrowotnej w latach 2007-2008 zostało zarezerwowane 600 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku 150 mln zł zostało już przekazane szpitalom klinicznym, drugie tyle trafi do wybranych placówek ochrony zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH