Konfederacja Pracodawców Polskich zaapelowała do premiera o zaangażowanie w reformę ochrony zdrowia

- Decyzja o przyznaniu 208 szpitalom 150 mln zł przez państwo przelała "czarę goryczy" pracodawców służby zdrowia skupionych w Konfederacji Pracodawców Polskich – mówił prezydent KPP.

Jego zdaniem zapaść w polskiej ochronie zdrowia trwa tak długo, że nawet gruntowne reformy mogą okazać się spóźnione.

- Na dodatek lekarze i znachorzy urzędujący na Miodowej i Wiejskiej, mający wspólnie wystawić kilka niezbędnych recept, wciąż nie mogą dojść do porozumienia, jakie leki zaordynować, by pacjent jednak przeżył. Obecna terapia przypomina przyklejanie kolejnych plastrów na zadrapania i niewielki krwawiące rany – mówił Malinowski podczas konferencji prasowej.

Zdaniem wiceprezydenta KPP, Andrzeja Mądrali, wiele szpitali, które otrzymały pomoc od państwa w ogóle nie powinno istnieć, a kryteria przyznania pomocy były niejasne. Pomoc 208 szpitalom nazwał "patologiczną sytuacją". Stwierdził też, że kolejny raz pomoc otrzymały placówki, które nie powinny jej otrzymać, pominięto natomiast podmioty, które działają dobrze, a mogłyby zostać doinwestowane. Jego zdaniem, resort zdrowia kierowany przez Ewę Kopacz nie ma żadnych sukcesów.

- Jedynym pozytywnym wydarzeniem jest wprowadzenie Jednorodnych Grup Pacjentów – powiedział Mądrala.

- Zastanawiamy się, czy pracodawcy nie powinni zaprotestować przeciwko polityce rządu. Może powinniśmy ubrać się w czarne garnitury i przejść ulicami Warszawy – mówił prezydent Malinowski.

Jak już informowaliśmy rząd przyjął w sierpniu nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Uchwała zawiera wykaz 208 szpitali, które zostaną dofinansowane w ramach programu w drugiej połowie br. Chodzi o placówki, których właścicielem jest samorząd terytorialny, pełniące kluczowa rolę w świadczeniu usług medycznych dla dużych populacji ludności.

Na cele dofinansowania przeznaczono 150 milionów zł. Wysokość przyznanej dotacji ma zależeć od wielkości i potrzeb danej placówki. Jest to pomoc bezzwrotna, a szpitale przeznaczą ją m. in. na spłatę różnych zobowiązań finansowych.

Część szpitali prawdopodobnie wykorzysta otrzymane środki na restrukturyzację i redukcję zadłużenia wymagalnego. Środki na wpłatę tych dotacji są zaplanowane w tegorocznej ustawie budżetowej.

Na pomoc dla zadłużonych zakładów opieki zdrowotnej w latach 2007-2008 zostało zarezerwowane 600 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku 150 mln zł zostało już przekazane szpitalom klinicznym, drugie tyle trafi do wybranych placówek ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH