Ankieta: w wydatkach na zdrowie nadal funkcjonują "prezenty"

Ponad 50 proc. gospodarstw domowych ponosi dodatkowe wydatki na prywatną opiekę zdrowotną. Wśród nich znajdują się m.in. koszty leków, konsultacji lekarskich i badań - wynika z danych przedstawionych przez spółkę Medicover podczas brifingu prasowego na temat "Jak Polacy płacą za opiekę medyczną", w oparciu o wyniki badania Diagnoza Społeczna 2011 (Warszawa, 31 lipca br.).

Coraz więcej osób płaci w szpitalu publicznym za szybszą opiekę o wyższym standardzie.

Analizując wydatki gospodarstw domowych na poszczególne aspekty opieki zdrowotnej w 2011 r. widać, że w trakcie jednego kwartału największą część budżetu pochłonęły konsultacje i badania (550 zł), następnie leki (375 zł), "łapówki" (311 zł), opłaty w szpitalu publicznym (285 zł) i "prezenty" (142 zł).

Jak pokazuje Diagnoza Społeczna - 6,3 proc. ankietowanych ma wykupione ubezpieczenie lub abonament. Jednocześnie aż 42,8 proc. nie korzysta z takiego rozwiązania i jeżeli leczy się prywatnie, to płaci oddzielnie za każdą usługę.

Na zwiększający się mimo wszystko odsetek Polaków posiadających ubezpieczenie lub abonament medyczny mają wpływ również pracodawcy, którzy coraz częściej decydują się na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Ich decyzja, z kolei, podyktowana jest zapewne faktem, że tego typu korzyści pozapłacowe, są najbardziej pożądane i docenianie przez pracowników.

- Polscy pracodawcy, postrzegają prywatną opiekę medyczną, przez pryzmat benefitu socjalnego. Jak pokazują doświadczenia międzynarodowe, inwestycja w zdrowie jest inwestycją w kapitał ludzki. Kompleksowe podejście do zdrowia w firmie, czyli - poza samą opieką medyczną - analiza stanu zdrowia pracowników, działania profilaktyczne przekładają się na wzrost efektywności pracowników i na sukces firmy - mówi Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy Medicover.

- Według danych europejskich, z każdego zainwestowanego 1 euro w profilaktykę uzyskamy zwrot na poziomie 2 euro. Dane amerykańskie pokazują, że z zainwestowanego 1 dolara, można otrzymać 5 dolarów - dodaje dr Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH