Andrzej Włodarczyk nowym wiceministrem zdrowia: oddajemy głos ekspertom

Resort zdrowia poinformował w środę (26 stycznia), że Andrzej Włodarczyk, były wiceminister zdrowia i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, obejmie wakujące po odejściu Marka Twardowskiego stanowisko wiceministra zdrowia. Nominacja Włodarczyka okazała się dużym zaskoczeniem. Od początku typowano na następcę Twardowskiego Artura Fałka, dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, doskonale znającego mechanizmy polityki lekowej i proces legislacyjny.

Przypomnijmy, że odpowiedzialny za politykę lekową wiceminister Marek Twardowski złożył rezygnację 16 grudnia 2010 r. Jednym z powodów tej decyzji był spór o kontrakty na 2011 r. z Federacją Porozumienie Zielonogórskie oraz opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych wykazów leków refundowanych, na których miały się znaleźć długodziałające analogi insulin.

Czym zajmie się nowy wiceminister?

Minister Kopacz oświadczyła w środę po południu, że zakresem jego działania będzie, m.in. organizacja ochrony zdrowia i przekształcenia szpitali. Prawdopodobnie będzie też pilotował w Sejmie projekt ustawy o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, stwierdził w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że nowy wiceminister za politykę lekową odpowiadał nie będzie.

Włodarczyk jest dobrze znany w środowisku medycznym i politycznym.  Był wiceministrem zdrowia od grudnia 2007 r. do maja 2008 r. – podał się wówczas do dymisji, której przyczyną miały być problemy zdrowotne.

Jako wiceminister Włodarczyk uczestniczył w pracach „białego szczytu”, zajmował się m.in. kwestią wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Od dłuższego czasu jest mocno związany z samorządem lekarskim: pełnił funkcje przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

To nie jest debiut...

Zdaniem Krzysztofa Łandy, prezesa HTA Audit, eksperta rynku medycznego, to dobra kandydatura.

– Po pierwsze Andrzej Włodarczyk jest lekarzem bardzo dobrze znanym w środowisku. Dał się poznać jako osoba decyzyjna, co może sugerować, że prace np. w kwestiach legislacyjnych, mogą ulec pod jego kierownictwem przyspieszeniu. Andrzej Włodarczyk nie będzie się, jak sądzę, bał konfrontacji z grupami, dla których pewne decyzje resortu mogą być niewygodne – zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Łanda.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, także dobrze ocenia decyzję o nominacji Andrzeja Włodarczyka na stanowisko wiceministra zdrowia.

– Z punktu widzenia samorządu lekarskiego, to jedna z lepszych kandydatur: daje szansę, że nasz głos będzie lepiej słyszany i bardziej uwzględniany przez rząd. Mówimy o człowieku, który przez wiele lat zabiegał o sprawy naszego środowiska i dobrze zna zarówno jego bolączki, jak i możliwości. Liczymy, że ta wiedza zostanie przez niego wykorzystana – podkreśla prezes Hamankiewicz.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH