Zdaniem Jacka Grabowskiego, wiceprezesa NFZ, klasyfikacja świadczeń medycznych CPT-PL może być wykorzystana w planowanym do wdrożenia systemie rozliczeniowym Jednorodnych Grup Pacjentów.

Jest bowiem narzędziem służącym zarówno zarządzaniu JGP, jak i opisowi sytuacji w szpitalach. Wiceprezes NFZ podkreśla, że sprawa jest otwarta i liczy na współpracę w tym zakresie z Naczelną Izbą Lekarską.

CPT (Current Procedural Terminology) jest systemem i procesem definiowania procedur opracowanym i utrzymywanym przez AMA (American Medical Association). NIL, na podstawie umowy z AMA, uzyskała wyłączną licencję na przetłumaczenie listy kodów i jej wykorzystanie w wersji 2005 Professional. Izba ma również prawo do wykorzystania skali punktowej RBRVS (Resource Based Relative Value Scale) z całą bazą informacyjną, tj. zasobami, które są unikalnym dorobkiem ponad 20. lat pracy i wielomilionowych nakładów AMA.

Powtórzenie tego wysiłku i towarzyszących mu kosztów w polskich warunkach byłoby niemożliwe. Dlatego NIL proponuje wykorzystanie w maksymalnym zakresie dorobku AMA i implantację na polski grunt amerykańskiej klasyfikacji i wartościowania świadczeń, z uwzględnieniem różnic ekonomicznych i organizacyjnych. Izba stoi na stanowisku, że CPT-PL, polska wersja CPT, ma szansę uporządkować chaos w naszym systemie ochrony zdrowia.

Dr William Thorwarth z AMA podkreśla, że nikt tak dobrze jak lekarze nie jest w stanie opisać udzielanych przez nich świadczeń, dlatego klasyfikacja CPT ma szczególną wartość. Jej kolejnym plusem są liczne i różnorodne zastosowania, zarówno w części finansowanej ze środków publicznych, jak i w niepublicznej opiece medycznej. W Polsce CPT-PL byłoby nie tylko listą płac lekarskich, ale także narzędziem pomocnym w budowie koszyka świadczeń gwarantowanych, organizacji pracy w szpitalu, raportowaniu w epidemiologii, itd. Polską wersją amerykańskiej klasyfikacji procedur zaczynają się już także interesować prywatne firmy działające na rynku medycznym.

NIL powołała polski komitet redakcyjny CPT-PL, który będzie na bieżąco, co dwa lata, dokonywał aktualizacji klasyfikacji. Jego przewodniczący, dr Romuald Krajewski, bardzo wysoko ocenia produkt – klasyfikację nie tylko pierwotną, wyłącznie merytoryczną i uniwersalną, ale także stabilną i niezależną od zmieniających się wpływów politycznych, dającą zatem większą przewidywalność i poczucie bezpieczeństwa. System definiowania procedur CPT równoważy również wpływy różnych grup nacisku, co doskonale sprawdziło się na gruncie amerykańskim.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH