Ćwiczenia mogą pomóc przyszłym mamom w rzuceniu palenia

Pomimo ostrzeżeń dotyczących szkodliwości palenia tytoniu w ciąży, około 17-20 procent kobiet spodziewających się dziecka przyznaje się do palenia podczas ciąży. Niestety większość samodzielnych prób rzucenia palenia kończy się niepowodzeniem. Najbardziej skuteczna metoda walki z tym nałogiem. to połączenie substytucji nikotyny z terapią behawioralną, jednak w ciąży dostarczanie organizmowi nikotyny jakąkolwiek drogą może być szkodliwe dla płodu.

Z wcześniejszych badań wiadomo, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają ochotę na papierosa u palaczy oraz, że mogą pomóc paniom nie będącym w ciąży w rzuceniu palenia. Michael Ussher wraz z kolegami z St George's, University of London przeprowadził dwa wstępne projekty badawcze na temat skuteczności wykonywania ćwiczeń fizycznych w ułatwieniu przyszłym mamom rozstania z nałogiem.

Uczestniczkami obydwu badań były ciężarne kobiety pomiędzy 12 a 20 tygodniem ciąży, powyżej 18 roku życia, które paliły przynajmniej jednego papierosa dziennie. Panie które brały udział w pierwszym projekcie ćwiczyły raz w tygodniu pod okiem instruktora przez sześć tygodni. Uczestniczki zakwalifikowane do drugiego badania ćwiczyły dwa razy w tygodniu przez sześć tygodni, a później raz w tygodniu przez kolejne trzy tygodnie.

Kobietom zalecano również samodzielne wykonywanie dodatkowych ćwiczeń i wszystkim doradzano jak rzucić palenie i stać się bardziej aktywnymi fizycznie.

Jedna czwarta z 32 pań biorących udział w obydwu projektach przestała palić przed urodzeniem dzieci. To wynik podobny do uzyskiwanego u palaczy, którym podaje się zastępczą nikotynę (plastrach, gumach do żucia itp.). Ponadto uczestniczki odniosły dodatkowe korzyści z ćwiczeń – lepiej kontrolowały swoją masę ciała, miały wyższe poczucie własnej wartości i mniejszą ochotę na papierosy.
– Wyniki te są bardzo zachęcające i skłoniły naukowców do przeprowadzenia badania z udziałem 850 kobiet – zapowiada dr Ussher.
 Autor pracy dodaje, że regularne ćwiczenia są idealne dla ciężarnych kobiet, które palą jako bezpieczny sposób zredukowania głodu nikotynowego, a ponadto przynoszą zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku, wiele innych korzyści.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH