Akcja trwa: gliwickie Centrum Onkologii chce rozwodu z Warszawą Centrum Onkologii w Gliwicach - czy stanie się Śląskim Instytutem Onkologii? FOT. CO w Gliwicach

Dziennikarze konkurujących ze sobą na co dzień mediów oraz śląscy politycy PiS i PO połączyli siły. Cel? Odłączenie gliwickiego Centrum Onkologii od Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Pod petycją w tej sprawie do premier Beaty Szydło podpisało się już ponad 4 tys. osób.

11 stycznia br. odbyło zebranie założycielskie Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Prezesem Stowarzyszenia została Barbara Dziuk, posłanka PiS.

W piątek (5 lutego) z apelem do rządu o zgodę na utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii przez wydzielenie Centrum Onkologii w Gliwicach z Instytutu Onkologii w Warszawie wystąpiły wspólnie śląskie media: Dziennik Zachodni, katowicka Gazeta Wyborcza, a także Polskie Radio Katowice i TVP3 Katowice. Akcja "Tak dla śląskiej onkologii" ruszyła na dobre.

Skończmy z tą kontrybucją
- Optuję za samodzielnym Instytutem i tym samym za samodzielnością finansową Gliwic, dlatego zostałam prezesem Stowarzyszenia - powiedziała Barbara Dziuk w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego.

- Centrum w Warszawie w 2012 roku dostało kontrakty na leczenie w kwocie ok. 400 milionów zł, ale i tak miało długi (...). W Gliwicach na kontach zgromadzono sto kilkadziesiąt milionów oszczędności. W Krakowie (drugiej filii stołecznej centrali - red.) też oszczędzili, chociaż mniej. Co zrobiono? Kraków i Gliwice musiały się zrzucić na Warszawę - zaznacza.

- W rezultacie uhonorowana została niegospodarność, a ukarano, wbrew logice, dobrze zarządzających w Gliwicach i Krakowie. Tak było w 2012, Gliwice zostały wówczas zmuszone do przekazania 75 milionów złotych. W latach 2014-2015 znowu Gliwice dokładają do wspólnej kasy - tym razem 7,6 miliona - przypomina posłanka PiS w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.

Także na łamach tej gazety posłanka PO Danuta Pietraszewska podkreślała, że niezależny Śląski Instytut Onkologii "będzie mógł efektywniej służyć pacjentom (...) i skuteczniej wykorzystywać wypracowane środki dla ich dobra".

- Nie możemy dłużej tolerować sytuacji, w której gliwicki oddział jest ofiarą własnej gospodarności, a nadwyżki finansowe trafiają do ośrodków medycznych poza województwem śląskim. Cierpią na tym pacjenci z naszego regionu - stwierdziła Pietraszewska.

Centrum w Gliwicach postanowiło w końcu przestać płacić swoistą kontrybucję na rzecz warszawskiego Instytutu. 5 lutego w Gazecie Wyborczej dyrektor gliwickiego ośrodka, prof. Leszek Miszczyk przyznał, że od 27 października ub.r., czyli od kiedy został szefem tej placówki, "ani złotówka nie została przekazana do Warszawy czy Krakowa".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH