Akcja #jedenetat: czy 4 grudnia pielęgniarki porzucą dodatkowe dyżury? Działanie ma obnażyć niedobory kadrowe Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Nowa organizacja Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zaplanowała na 4 grudnia akcję #jedenetat, w której wzywa pielęgniarki i położne do odstąpienia w tym dniu od dodatkowych dyżurów. Działanie ma obnażyć niedobory kadrowe w tych grupach zawodowych.

Inne organizacje pielęgniarek są sceptyczne. Zwracają uwagę, że dodatkowa praca jest podyktowana niskimi wynagrodzeniami i trudno namawiać kogoś do porzucenia dochodu, a jeden dzień akcji wydaje się zbyt krótkim okresem.

Jak wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Piotr Romanowski, sekretarz i członek zarządu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, organizacja została zarejestrowana dwa miesiące temu, ale pomysł wyszedł dużo wcześniej od prezes SPC Katarzyny Kowalskiej.

- Stowarzyszenie powstało w społeczności skupionej wokół portalu www.pielegniarki.info.pl na fali niezadowolenia z proponowanej ustawy o najniższych uposażeniach pracowników medycznych. Koleżanki i koledzy bardzo negatywnie ocenili współpracę pielęgniarskich organizacji ustawowych z zespołem rządowym. Uważali, że stworzono ustawowy bubel, deprecjonujący nasze zawody, które wymagają wielu lat nauki, ukończenia licznych kursów, specjalizacji i praktyki zawodowej - wskazuje Piotr Romanowski.

Szefowie szpitali problem znają, czas na społeczeństwo
Zauważa, że niedobory kadrowe wśród pielęgniarek od lat są ukrywane poprzez zatrudnianie tych samych pracowników na kontrakty. Problem z obsadą mają zarówno dyrektorzy placówek, jak i osoby odpowiedzialne za grafiki - oddziałowe, kierownicy niższego szczebla. To oni proszą pielęgniarki o dodatkowe dyżury.

- Uznaliśmy, że dość narzekania po dyżurkach i że musimy zacząć mówić jednym głosem o naszych problemach. Musimy również zacząć edukować społeczeństwo, szerzyć ideę samoopieki, zacząć współpracować z organizacjami pacjenckimi, bo zasoby pielęgniarek gwałtownie się kurczą i Polacy zostaną bez naszej opieki - podkreśla sekretarz Stowarzyszenia.

Stąd akcja #jedenetat planowana na 4 grudnia. Inicjatywa Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że system ochrony zdrowia w Polsce trzyma się dzięki
ponadnormatywnej pracy nie tylko lekarzy, ale też innych pracowników medycznych. Ale - jak wyjaśnia Romanowski - akcja jest nie tylko okazją do pokazania niedoborów kadrowych. Jest również ''próbą scalenia samego środowiska, nieufającego swoim organizacjom związkowym, nieangażującego
się w życie samorządu pielęgniarek''.

- Chcemy przez jeden dzień - 4 grudnia - zrezygnować z dodatkowych prac. W tym dniu przychodzimy tylko do jednego pracodawcy. O akcji informujemy dostępnymi nam kanałami, głównie poprzez media społecznościowe - tłumaczy Piotr Romanowski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH