Agnieszka Pachciarz odwołała szefową mazowieckiego NFZ - nie było zaufania

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz odwołała w poniedziałek (27 sierpnia) szefową mazowieckiego oddziału Funduszu Barbarę Misińską - poinformowało biuro komunikacji społecznej NFZ.

Do czasu przeprowadzenia procedury konkursowej wyboru nowego dyrektora mazowieckiego oddziału, jego obowiązki będzie pełnił zastępca dyrektora do spraw medycznych Mirosław Jeleniewski.

Jako powody odwołania prezes NFZ wskazywała m.in. decyzje Misińskiej dotyczące wynajmu siedziby warszawskiego NFZ oraz niestosowanie się do zaleceń centrali Funduszu.

Już 10 sierpnia br. była dyrektor MOW NFZ przekonywała, że "nie ma żadnego działania, które by obecnie zagrażało mazowieckiemu oddziałowi, w sensie niespełniania jego podstawowej działalności".

Przyznała, że próbowano z nią rozwiązać umowę za porozumieniem stron, ale się na to nie zgodziła.

Bo to złe warunki były
Misińska podczas spotkania z dziennikarzami 16 sierpnia br. przypomniała, że prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podawała zmianę siedziby oddziału wojewódzkiego NFZ jako jeden z powodów odwołania. - Nie przenosimy się nigdzie - zapewniła Misińska. 

Wyjaśniła, że w związku z wypowiedzeniem przez dotychczasowego najemcę powierzchni zajmowanej w budynku przy ul. Chałubińskiego w Warszawie planowana była zmiana siedziby oddziału. Termin ten mija 30 września.

Dodała, że oddział NFZ znalazł nowy budynek spełniający odpowiednie kryteria. Jednak jeszcze w kwietniu tego roku odstąpił od negocjacji ws. tego obiektu na prośbę ministerstwa sprawiedliwości, które rozważało zakup tej nieruchomości dla Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wobec tego Misińska wynegocjowała nowe warunki z dotychczasowym najemcą. Jednak Rada Funduszu - jak twierdzi Misińska - negatywnie zaopiniowała ofertę, uznając m.in., że "bardziej odpowiedni byłby trzy, a nie pięcioletni okres wynajmu".

Ponaglenia i decyzje
Prezes NFZ 6 sierpnia w piśmie skierowanym do szefowej mazowieckiego oddziału stwierdziła, że "oczekuje dalszych działań, bardziej starannych i skutecznych" i wyznaczyła termin na załatwienie sprawy zapewnienia siedziby dla oddziału do 10 sierpnia.

- 10 sierpnia otrzymałam zgodę dotychczasowego najemcy na zawarcie umowy na warunkach określonych przez Radę centrali NFZ, czyli za odpowiednią stawkę i na trzy lata oraz z zobowiązaniem wykonania nakładów na niezbędne remonty - poinformowała Misińska.

Jednocześnie 10 sierpnia otrzymała pismo od prezes NFZ o wszczęciu procedury mającej na celu odwołanie jej ze stanowiska dyrektora mazowieckiego NFZ. Jak wyjaśniła Misińska, w piśmie jako jeden z powodów wskazano m.in. decyzje dotyczące przeniesienia siedziby warszawskiego NFZ, a także brak zaufania.

- Nie mam sobie nic do zarzucenia - stwierdziła wtedy Misińska. 

Nie najlepsza współpraca
Biuro prasowe NFZ poinformowało, że nowa siedziba mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ to nie jedyny powód wszczęcia procedury odwołania Misińskiej, a współpraca prezes NFZ z dyrektorem mazowieckiego NFZ nie układała się najlepiej.

W ramach procedury odwołania Misińskiej, prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zwróciła się do rady mazowieckiego oddziału NFZ o wydanie opinii w tej sprawie, choć ta nie jest wiążąca dla prezesa NFZ.

Rada MOW NFZ przerwała w czwartek (23 sierpnia) posiedzenie do czasu otrzymania od centrali funduszu dokumentów uzasadniających wniosek prezes NFZ ws. odwołania dyrektor tego oddziału i skierowała pismo w tej sprawie do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

Votum separum Rady
''Wobec braku dokumentacji potwierdzającej zarzuty oraz nieobecności przedstawiciela Centrali NFZ Rada uwzględniając powagę sytuacji i zarzutów przerwała swoje posiedzenie oczekując na niezbędne dokumenty" - napisali przedstawiciele Rady i zapewnili, że wznowią posiedzenie i wydadzą stosowną opinię niezwłocznie po zapoznaniu się z dokumentacją.

W uchwale, jaką podjęła Rada, czytamy że "wnosi (ona) o wskazanie okoliczności faktycznych, które legły u podstaw utraty przez Prezesa NFZ zaufania do Pani Barbary Misińskiej jako Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ".

"Bez znajomości stanu faktycznego organ opiniodawczo-nadzorczy, jakim jest Rada Mazowieckiego OW NFZ, nie jest bowiem w stanie w sposób prawidłowy, z wymaganą od niej wnikliwością i starannością zbadać sprawy i rzetelnie ustosunkować się do prośby Prezesa NFZ" - podkreślono.

Zdaniem centrali NFZ, "Rada Mazowieckiego Oddziału NFZ w ustawowo przewidzianym terminie nie wyraziła opinii w przedmiotowej sprawie, co w myśl przytoczonych przepisów jest równoznaczne ze zgodą na odwołanie dyrektora".

Misińska została szefową mazowieckiego NFZ w czerwcu 2008 roku Na razie nie jest znany kandydat na jej następcę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH