Agnieszka Pachciarz objęła fotel prezesa NFZ; są pierwsze komentarze

Dotychczasowa wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz została powołana w środę przez premiera Donalda Tuska na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pierwsza kobieta, która stanęła na czele NFZ, jest prawnikiem i menedżerem; zarządzała dwoma szpitalami. Rekomendował ją premierowi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, jednogłośnie poparła Rada NFZ.

Przewodnicząca Rady NFZ Renata Hayder oceniła, że Agnieszka Pachciarz ma niezbędne kwalifikacje, o czym świadczy m.in. jej doświadczenie zawodowe.

Prezes chce reformować NFZ
Także minister Arłukowicz podkreślał, że za nową prezes Funduszu przemawiają jej kompetencje.

- Myślę, że kompetencje tutaj odgrywają największą rolę, znajomość systemu, postrzeganie celu, do którego powinniśmy wspólnie jako ministerstwo i NFZ podążać - mówił minister.

Agnieszka Pachciarz przytaczając założenia reformy NFZ podkreślała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że oddziały wojewódzkie Funduszu powinny dostać większą swobodę decyzyjną. Jak mówiła, ma nastąpić także zmiana zadań warszawskiej centrali NFZ.

- Należy ograniczyć kompetencje Funduszu i sprowadzić go do roli głównie płatnika, a nie regulatora rynku - powiedziała Pachciarz. Według niej ta sama instytucja nie może kontraktować, wyceniać i płacić za świadczenia zdrowotne.

Jednocześnie nowa prezes pośrednio potwierdziła, iż nadchodzący rok postawi przed nią bardzo poważne wyzwania związane z kryzysem finansów NFZ. Przyznała bowiem, że prognozy dotyczące wpływów ze składek zdrowotnych nie sprawdziły się. W efekcie w kasie Funduszu znajdzie się mniej pieniędzy niż sądzono. A to oznacza, że w przyszłym roku nie będzie wzrostu środków na świadczenia zdrowotne.

- Będziemy starać się utrzymać budżet na obecnym poziomie - zapowiada Agnieszka Pachciarz.

Co mówią inni
Krytycznie o kandydaturze Pachciarz wypowiadał się przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

- Nie da się powierzyć drobnemu sprzedawcy z małego sklepu spożywczego zarządzania hipermarketem - mówił w wywiadzie opublikowanym w portalu money.pl.

Z kolei wiceprezes OZZL i członek Naczelnej Rady Lekarskiej Zdzisław Szramik zaznaczył w rozmowie z PAP, że jest to osoba, której nie zna, więc trudno mu ocenić, jak sprawdzi się w roli szefa Funduszu.

Podkreślił, że decyzje dotyczące osoby tak istotnej dla systemu ochrony zdrowia, jaką jest prezes NFZ, powinny zależeć nie od kompetencji i osobowości, ale od przepisów określających jasno zakres jej działania. Jak podkreślił Szramik, obecne przepisy dotyczące funkcjonowania NFZ wymagają zmiany, ponieważ dają szefowi Funduszu zbyt dużą autonomię.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, komentując dla portalu rynekzdrowia.pl wybór Agnieszki Pachciarz zwraca uwagę na krótki, trzymiesięczny okres pełnienia przez nią funkcji wiceministra zdrowia.

- I z tym wiążą się moje obawy, czy pani prezes będzie miała na tyle doświadczenia, twardej skóry i potrzebnego też szczęścia do wyborów i decyzji, aby zmieniać taką potężną organizację jaką jest NFZ - mówi Krajewski.

Dodaje, iż nowy prezes obejmuje stanowisko w szczególnie trudnym okresie, nie tylko ze względu na wiele bieżących problemów wymagających rozwiązania, ale także z tego powodu, że właśnie trwa tworzenie planu finansowego Funduszu.

Jak prezes z ministrem
Podobnego zdania jest Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Uczelni Łazarskiego:

- Trudność nie wynika tylko z zagrożeń na przykład w obszarze refundacji leków, ale również z tego powodu, że w Centrali Funduszu nie ma - poza wiceprezesem ds. służb mundurowych - współpracowników. Nie ma wiceprezesa ds. medycznych, nie ma wiceprezesa ds. finansowo-ekonomicznych. Zatem nowy prezes w szybkim czasie będzie musiała znaleźć wspierający ją zespół podobnie myślących ludzi - zaznacza.

Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, NFZ wymaga wielkiej reformy.

- Ale to zależy już nie tyle od prezesa NFZ, co od ministra i samego rządu. Jeśli dla tego samego obszaru spraw będą dwa urzędy centralne, to w pewnym sensie konflikt jest wpisany w taki układ. Dlatego moim zdaniem centrala NFZ jest zbędna, aby dobrze zarządzać wystarczy jeden urząd w Warszawie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl

Także w opinii Marka Nowaka, dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, powinna nastąpić decentralizacja NFZ.

Proszony przez nas o radę dla przyszłego prezesa NFZ, jeszcze przed wyborem Agnieszki Pachciarz na to stanowisko, stwierdził: - Prezes NFZ nie powinien stawiać się w roli kreatora polityki zdrowotnej, bo nie jest ministrem konstytucyjnym, jest tylko płatnikiem, swoistym bankierem.

Cztery razy najwyżej na liście
Nowa prezes NFZ urodziła się 6 lutego 1973 w Jarocinie (Wielkopolskie). Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, kasami chorych i Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ostatnich latach zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 r.) a następnie (od 2009 r.) była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o.

- Doświadczony prawnik i menedżer, skutecznie łączący wiedzę i pasje naukowe z praktycznymi umiejętnościami. Zarządzany przez nią ostatnio szpital od czterech lat zajmuje pierwsze miejsce wśród niepublicznych placówek w prestiżowym rankingu " Bezpieczny szpital", opracowywanym co roku przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i jedną z ogólnopolskich gazet. W ubiegłym roku był piątym szpitalem w Polsce (niezależnie od profilu działalności i formy prawnej), co stanowi najlepszy z dotychczasowych wynik - tak resort zdrowia uzasadniał na początku marca powołanie Pachciarz na stanowisko wiceministra. W Ministerstwie Zdrowia Agnieszka Pachciarz m.in. nadzorowała NFZ.

Premier oceniał już wcześniej
Prezes NFZ jest zwolenniczką przekształceń szpitali w spółki.

- Nie warto czekać, aż minie kryzys gospodarczy, lepiej wyprzedzić innych, niż być wyprzedzonym - mówiła Pachciarz podczas jednej z debat. Według niej najważniejsze jest jednak to, jak szpital czy spółka są zarządzane.

W październiku 2010 r. szpital w Pleszewie, którym zarządzała Pachciarz odwiedził premier Tusk. Ocenił, że przekształcenie szpitala w jednostkę niepubliczną idzie w parze z satysfakcją pacjentów. Premier podkreślił, że tak dobrze funkcjonujący szpital znakomicie podnosi nadszarpniętą w ostatnich latach reputację służby zdrowia. 

Agnieszka Pachciarz w ubiegłym roku została uhonorowana wyróżnieniem "Portrety Polskiej Medycyny 2011" nadawanym przez Rynek Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH