Agencja Rozwoju Przemysłu wypłaciła 70 mln zł UCK w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu wypłaciła kolejną transzę, w wysokości 70 mln zł, Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu (UCK) w Gdańsku. ARP zadeklarowała pomoc na restrukturyzację UCK do łącznej kwoty 125,4 mln zł.

UCK jest jednym z największych i najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, ma około 230 mln zł zobowiązań.

ARP poinformowała we wtorek (31 maja) w komunikacie, że "środki pozyskane przez UCK w Gdańsku są przeznaczone na realizację działań restrukturyzacyjnych, zgodnie z zaakceptowanym wcześniej przez ARP SA planem przekształceń szpitala, którego wdrożenie umożliwi UCK odzyskanie trwałej rentowności".

Plan restrukturyzacji zakłada m.in. działania naprawcze w zakresie organizacji, zatrudnienia, finansów i majątku. Wcześniej rektor UCK, prof. Janusz Moryś tłumaczył, że w ramach restrukturyzacji w szpitalu zostanie zwolnionych około 90 osób, a ponad 140 osobom (głównie lekarzom, pielęgniarkom i technikom) zostanie zaproponowane przejście na kontrakty. Część usług (sprzątanie, ochrona i higiena wewnętrzna) ma być zlecona firmom zewnętrznym.

ARP SA jest uprawniona do udzielania pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie lub na restrukturyzację dla tzw. dużych przedsiębiorców. Kwota udzielonej przez Agencję pomocy publicznej w 2010 roku wyniosła ponad 250 mln zł.

UCK jest szpitalem akademickim; jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny. UCK jest największą jednostką szpitalną w regionie obejmującym województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie. Zatrudnia ponad 3 tys. osób. Działalność prowadzona jest w 35 klinikach mogących leczyć ponad tysiąc pacjentów. Przychody netto ze sprzedaży za rok 2010 wyniosły ponad 400 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH