Adam Struzik: przekształcenia publicznych ZOZ-ów są obiecujące

Od stycznia dwa szpitale samorządu województwa mazowieckiego funkcjonują jako spółki. Do końca 2011 roku przekształconych zostanie kolejnych 5 placówek.

 Czy warto przekształcać szpitale? Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że to "proces trudny, ale perspektywiczny".

Decyzje o przekształceniu pięciu szpitali w spółki prawa handlowego samorząd Mazowsza podjął w połowie 2009 r. Zmiany zaplanowano wprowadzić w: Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, Wojewódzkim Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach.

– Zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa. Równolegle prowadzone były dwa procesy: likwidacji SPZOZ-ów i rejestracji spółek – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Monika Sokulska, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Od 1 stycznia br. Wojewódzki Szpital Bródnowski i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach zaczęły funkcjonować jako spółki. – Obie placówki ruszyły z kontraktem z NFZ utrzymanym na dotychczasowym poziomie, na czele spółek stanęli prezesi, zmieniły się nazwy placówek i – co najważniejsze – możliwości rozwoju – podkreśla Sokulska.

Jak przyznaje nam marszałek Adam Struzik, było wiele przesłanek do przekształcania placówek. – Od konieczności odcięcia balastu w zadłużenia, z czym mieliśmy do czynienia w przypadku Szpitala Bródnowskiego, aż po stworzenia nowych możliwości rozwoju – to dotyczy szpitala w Siedlcach – mówi marszałek Struzik.

Zaznacza, że komercjalizacja daje szansę na rozwój także tym placówkom, które nie mają problemów finansowych. W takiej sytuacji jest np. Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, które jako spółka zadebiutuje już za miesiąc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH