Adam Struzik ocenia: pediatria nie zapewnia bezpieczeństwa zdrowotnego

Marszałek Mazowsza, Adam Struzik opiekę medyczną w dziedzinie pediatrii nazywa dramatyczną. Swój apel w sprawie podjęcia odpowiednich działań skierował do premiera Donalda Tuska, rządu, prezesa NFZ, rzeczników - praw dziecka i praw obywatelskich.

"Apeluję o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do uzdrowienia dramatycznej sytuacji opieki medycznej w dziedzinie pediatrii, która obecnie nie zapewnia bezpieczeństwa zdrowotnego najmłodszym obywatelom" - pisze marszałek.

Według Struzika, zła kondycja opieki pediatrycznej spowodowana jest przede wszystkim niedostateczną wyceną procedur, w tym w szczególności w zakresie pediatrii specjalistycznej. Szpitale udzielające świadczeń w zakresie pediatrii znajdują się w dramatycznej sytuacji finansowej. W kolejnych latach pogłębia się ich zadłużenie, a umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie pokrywają kosztów udzielanych świadczeń.

Dodatkowym problemem jest brak specjalistów w wąskich dziedzinach pediatrii, co dodatkowo ogranicza możliwości świadczeniodawców, w tym dużych szpitali subregionalnych w województwie mazowieckim, które z tego powodu zostały zmuszone do zlikwidowania wielu specjalistycznych poradni dla dzieci i młodzieży.

"Umowy na świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach dziecięcych, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego, w roku 2013 są nawet mniejsze niż w 2012 r. Pogłębiający się kryzys w tej dziedzinie zagraża bezpośrednio małym pacjentom" - pisze marszałek Struzik.

Więcej: http://plock.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH