Trudno mówić o tendencjach oligopolistycznych prywatnych sieci medycznych, skoro trzy największe firmy mają, jak wynika z szacunków, 7-8 proc. rynku, tj. wciąż stosunkowo niewiele. Ceny owszem, wzrosły, ale: po pierwsze - w różnym stopniu w różnych organizacjach, po drugie - konsolidacja na rynku prywatnych usług medycznych nie ma z tym nic wspólnego.

Podwyżki, które w naszym przypadku osiągnęły poziom 10-15 proc., są związane z wyższymi płacami dla lekarzy i personelu medycznego, znacznym wzrostem cen mediów oraz osłabieniem złotego i - co się z tym wiąże - większymi kosztami wszelkich zakupów ze strefy euro.

Warto podkreślić, że ceny są kalkulowane indywidualnie, w trakcie negocjacji z poszczególnymi klientami, jako że zyskowność jest w przypadku każdego klienta inna. Działamy jednak na rynku konkurencyjnym, co oznacza, że firmy korzystające z usług prywatnych sieci medycznych porównują ceny i najczęściej to właśnie one decydują o ich ostatecznym wyborze.

Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę realne koszty. Trudno wymagać od prywatnej sieci medycznej, aby dokładała do firm, które obsługuje. Musi po prostu przynosić zysk.

Coraz częściej słyszymy natomiast o pogorszeniu jakości usług w obrębie prywatnego rynku medycznego i coraz dłuższym czasie oczekiwania na świadczenia. Centrum Medycznego Enel-Med S.A. to nie dotyczy. Mamy w Warszawie pięć placówek i średnia dostępność do lekarza specjalisty, monitorowana co tydzień, wynosi u nas od 0 do 6 dni.

Jeśli takie problemy wystepują gdzie indziej, to ich źródłem jest pogorszenie sytuacji w publicznej ochronie zdrowia i, co się z tym wiąże, rosnąca liczba pacjentów korzystających z prywatnych usług medycznych. Można przypuszczać, że niektóre organizacje, nie posiadające jeszcze wystarczającej infrastruktury, sprzedają zbyt dużą liczbę abonamentów, co skutkuje dla pacjenta długim czasem oczekiwania - krótko mówiąc - zaburzona jest równowaga pomiędzy posiadanymi możliwościami, a podjętymi zobowiązaniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH