Państwo nie jest w stanie zagwarantować ochrony zdrowia na zadowalającym poziomie. Mimo tego, od ponad dwóch lat karze podatkiem tych pracowników i pracodawców, którzy znaleźli alternatywę. Na początku 2009 roku Izba Skarbowa w Warszawie wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania abonamentu medycznego dla pracowników. Według fiskusa fakt skorzystania, czy nieskorzystania przez pracownika w danym miesiącu z usługi medyczne, w żaden sposób nie wpływa na opodatkowanie przedmiotu świadczeń

Odrębnego zdania był wcześniej Warszawski Sąd Administracyjny, który w orzeczeniu z 20 sierpnia 2008 r. zgodził się, że przyjęcie karty lub zgody na otrzymanie abonamentowej opieki medycznej nie jest jednoznaczne z konsumpcją świadczeń w naturze, lecz „postawieniem do dyspozycji”. Jeśli pracodawca wykupił świadczenie pracownikowi, a ten przez pół roku nie odwiedził żadnego gabinetu, to rodzi się pytanie – co, poza komfortem psychicznym pracownika, w związku z wartością abonamentu, zostało opodatkowane?

Pracodawcom zależy na wysokiej wydajności personelu. Wpływają na nią m.in. takie czynniki, jak brak absencji chorobowych, dobra kondycja fizyczna i psychiczna. W zasadzie oprócz zabiegów czysto estetycznych, jak np. wybielanie zębów, niektórych zabiegów dermatologicznych, wszystkie pozostałe usługi medyczne dotyczą naszego zdrowia. Jeśli więc przyjmiemy taką interpretację, szczególnie słuszną w obecnych realiach gospodarczych, to wszystkie usługi zawarte w zakresie abonamentu medycznego mieszczą się w medycynie pracy, która nie jest obciążona podatkiem. Problem z PIT przestaje wtedy istnieć.

Obecny chaos doprowadził do sytuacji, w której firmy muszą indywidualnie zwracać się do organów podatkowych z prośbą o interpretację. Sytuacja trwa nieprzerwanie od ponad dwóch lat, kiedy to fiskus, bez zmiany przepisów, postanowił opodatkować ochronę zdrowia. Patową sytuację mogłaby rozwiązać precyzyjna i ostateczna interpretacja Ministerstwa Finansów, na którą oczekują pracodawcy.

Warto wrócić do bardzo dobrego pomysłu wykorzystania Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych do opłacania opieki medycznej. Skoro ze środków Funduszu można finansować tzw. „integrację” dla pracowników, to tym bardziej można je skierować na ochronę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH