Obowiązujący dotychczas system specjalizacji lekarskich był nie tylko nieprzyjazny, ale wręcz wrogi osobom, które chciały się specjalizować. Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów z 19 września br. nareszcie zmienia ten stan. Zlikwidowana została kuriozalna konieczność kilkumiesięcznego bezrobocia oraz niewiele wnosząca rozmowa kwalifikacyjna.

Lekarze składają wnioski dotyczące przystąpienia do specjalizacji, a od 1 grudnia mogą ją już zaczynać. Uproszczenie i uelastycznienie systemu było konieczne. Chodzi przecież o to, aby polscy medycy osiągali specjalizację w wieku nie czterdziestu lub więcej lat, jak do tej pory, ale aby znacznie wcześniej stawali się pełnoprawnymi pracownikami systemu.

Sporo emocji wywołał także europejski egzamin w zakresie anestezjologii, który odbył się w połowie października. Mimo licznych obaw, które mu towarzyszyły, polscy specjaliści wypadli bardzo dobrze. Wyniki należą do najlepszych w Europie.

Resort zdrowia podejmuje również działania prowadzące do zniesienia stażu. W ministerstwie został powołany specjalny zespół, który się tym zajmuje. W większości krajów, na których warto się wzorować, staż nie istnieje, a związane z nim procedury są wprowadzone do toku studiów. Chcemy przyjąć podobne rozwiązania. Tym bardziej, że spotkania ze środowiskiem lekarskim i przedstawicielami uczelni medycznych umacniają nas tylko w poczuciu słuszności tego kierunku.

Celem ministerstwa jest też poprawa płac rezydentów. W tym roku udało się podnieść je o 40%. W budżecie na rok 2009 będziemy mieli na ten cel 160 mln zł, co pozwoli na dalsze pozytywne zmiany w tym zakresie.

Wypowiedź podczas IV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22 października 2008 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH