Abonament medyczny: jeśli pracodawca płaci, to państwo winno to docenić Prof. Ewelina Nojszewska z warszawskiej Wyższej Szkoły Handlu i Prawa uważa, iż pracodawcy muszą współfinansować ochronę zdrowia pracowników, bo NFZ nie ma wystarczających środków; szczególnie teraz, gdy wpływy ze składki zdrowotnej maleją...

Czy można opodatkować podatkiem PIT samą tylko możliwość skorzystania z tzw. abonamentu medycznego? Wszystko wskazuje na to, że można. Tak przynajmniej uważają władze skarbowe, które od ub.r. wyraźnie zmieniły politykę w tej sprawie.

Poprzednio, w latach 2002-2007, obowiązywała interpretacja, że abonamenty medyczne trudno rozliczać, ponieważ mają charakter ryczałtowy. Pracownik równie dobrze mógł korzystać z objętych abonamentem świadczeń kilka razy w tygodniu, jak i nie skorzystać z nich ani razu w ciągu roku. Obecnie zdaje się wystarczać sam fakt, że pracownik może skorzystać ze świadczeń w każdej chwili.

Eksperci ostrzegają, że firmy, które nie mają klarownej wiedzy o tym, czy płacić czy też nie płacić podatku od abonamentów, mogą - w obawie przed kłopotami - w ogóle zrezygnować z inwestowania w zdrowie pracowników.

Oznacza to, że do publicznego systemu ochrony zdrowia może wrócić więcej niż 1,5 mln pacjentów. Według danych Ogólnopolskiego Związku Prywatnych Pracodawców Służby Zdrowia tyle osób korzysta obecnie z abonamentów.

Ze wspólnych wyliczeń ekspertów z PricewaterhouseCoopers i OZPPSZ wynika, że opodatkowanie abonamentów przyniosłoby około 44 mln zł, podczas gdy koszt powrotu do publicznego systemu pacjentów „abonamentowych” wyniósłby nawet 150-190 mln zł.

Zwolnić z podatku
– Tego właśnie dyrektorzy finansowi firm nie wiedzą i dlatego obawiają się problemów – uważa Mariusz Ignatowicz z PricewaterhouseCoopers. – Do tej pory nie doczekaliśmy się jednoznacznej opinii wojewódzkich sądów Administracyjnych w tej kwestii. Nie ma także żadnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Można, oczywiście, przyjąć, że od 2009 r. firmy zaczną płacić podatek od abonamentów, ale w zasadzie oznaczałoby to przyznanie się do tego, że w ciągu kilku ostatnich lat postępowali źle, ponieważ go nie płacili. Inne wyjście to rezygnacja z abonamentów. Tok myślenia w tym kierunku jest prosty: chcieliśmy zadbać o zdrowie naszych pracowników, ale to się może obrócić przeciwko nam, dlatego pozbywamy się problemu.

OZPPSZ proponuje zwolnienie z podatku PIT świadczeń zdrowotnych finansowanych przez pracodawcę dla pracowników i członków ich najbliższej rodziny, do kwoty określonej rocznym limitem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH