ARP: kolejne szpitale składają wnioski o pożyczki

Po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku i Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, kolejne szpitale zdecydowały się na złożenie wniosków o pożyczkę do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Roma Sarzyńska-Przeciechowska, rzecznik ARP, jest kilka placówek medycznych, które wnioskują o środki na restrukturyzację. – Nie mogę jednak zdradzać ich danych, żeby nie ujawniać ich sytuacji finansowej, która jest tajemnicą negocjacji.

Na rozpatrzenie wciąż czeka wniosek wrocławskiego ASK. Szpital w połowie roku zwrócił się do ARP z wnioskiem o pożyczkę w wysokości 23 mln zł – tyle wynosiła kwota zobowiązań wymagalnych lecznicy. Jak tłumaczył nam Piotr Pobrotyn, dyrektor wrocławskiego ASK, w planach była zamiana, dzięki pożyczce, zobowiązań wymagalnych na długoterminowe.

W ten sposób szpital nie musiłaby już płacić bardzo wysokich odsetek od zadłużenia. Ponadto wiarygodność finansowa placówki znacząco by wzrosła.

– Sprawa wrocławskiego ASK cały czas jest analizowana. Trudno ustalić termin przyznania pożyczki. Jest to uzależnione zarówno od ARP, jak i od szpitala – mówi nam Roma Sarzyńska-Przeciechowska.

ARP traktuje szpitale tak samo, jak każde inne przedsiębiorstwo: lecznice mogą zwracać się o pożyczki w ramach pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i/lub na restrukturyzację dla dużych przedsiębiorców. Wnioski ze strony szpitali, tak jak wszystkie inne, muszą przejść przez gęste sito analiz, które odpowiedzą na pytanie o ekonomiczną opłacalność udzielenia pomocy danej placówce.

– Jesteśmy spółką akcyjną, mamy zatem obowiązek weryfikacji ekonomicznych warunków przedsięwzięć, które wspomagamy – mówi nam Roma Sarzyńska-Przeciechowska.

Jak wyjaśnia, w sytuacji wnioskowania o pomoc publiczną na ratowanie szpitala muszą zostać ustanowione stosowne zabezpieczenia. Są one konieczne także przy występowaniu o pomoc publiczną na restrukturyzację. Niezbędny jest również plan restrukturyzacji. – Zabezpieczenia pożyczek to najczęściej nieruchomości – dodaje rzecznik Agencji.

Pierwszy projektem, w ramach którego ARP zaangażowała się w pomoc finansową dla podmiotu sektora publicznej opieki zdrowotnej, była pożyczka w wysokości 40 mln zł dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH