ARP: 40 mln zł pożyczki dla szpitala uniwersyteckiego w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisała w czwartek (10 czerwca) z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku umowę pożyczki, która pozwoli na ratowanie zadłużonego szpitala.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku jest jednym z największych i najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, ma 291 mln zł zobowiązań.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś powiedział w czwartek PAP, że udzielona pożyczka „da możliwość rozpoczęcia restrukturyzacji zadłużenia placówki oraz złapania oddechu od działań komorniczych i wierzycieli". W minionych kilku miesiącach komornik wyegzekwował od szpitala kilkanaście mln zł.

40 mln zł pożyczki zostanie przeznaczone głównie na bieżącą działalność w zakresie publicznej opieki zdrowotnej i spłatę zobowiązań wobec dostawców. Przyznanie pomocy wiąże się z koniecznością opracowania i wdrożenia przez szpital planu naprawczego. UCK może otrzymać od ARP dalsze wsparcie finansowe na realizację restrukturyzacji.

Pożyczka zostanie wypłacona Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku zaraz po ustanowieniu wynegocjowanych wcześniej z UCK zabezpieczeń na rzecz ARP. Agencja planuje następnie wziąć udział w procesie restrukturyzacji UCK. Warunkiem dalszego zaangażowania ARP będzie zgoda wierzycieli na restrukturyzację zobowiązań UCK.

Rektor GUMed wyjaśnił, że krótkoterminowa pożyczka ma być spłacona do końca roku. Poinformował, że jeśli do końca roku ARP zaakceptuje program restrukturyzacji przedstawiony przez UCK, to szpital otrzyma kolejną pożyczkę w wysokości 150 mln zł.

– Jest to pierwszy projekt, w ramach którego Agencja Rozwoju Przemysłu angażuje się w pomoc finansową dla podmiotu sektora publicznej opieki zdrowotnej – podkreśla prezes ARP SA Wojciech Dąbrowski.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, to szpital akademicki, dla którego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny. UCK jest największą jednostką szpitalną w regionie obejmującym województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie. Szpital zatrudnia ponad 3 tys. osób, dysponuje 1 145 łóżkami, ma 36 klinik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH