850 tys. euro z UE na opiekę medyczną nad dziećmi w Polsce i na Litwie Wartość ogólna projektu to ok. 1 mln euro. 850 tys. euro to środki z UE z programu Interreg V-A Litwa-Polska. Fot. archiwum

Dwa podlaskie i dwa litewskie szpitale dostaną blisko 850 tys. euro z UE z programu transgranicznego na poprawę opieki medycznej nad dziećmi. Kupowany będzie sprzęt medyczny, lekarze będą się szkolić.

W piątek (24 lutego) w Białymstoku zakończyła się dwudniowa konferencja inaugurująca projekt. Biorą w nim udział szpitale wojewódzkie z Białegostoku i Suwałk (podlegają samorządowi województwa podlaskiego) oraz litewskie z Alytusa i Mariampola.

W czwartek omawiano projekt, w piątek uczestnicy projektu wizytowali szpital w Białymstoku.

Szpital wojewódzki w Białymstoku doposaży oddział neonatologii i patologii z intensywną terapią w stanowiska do resuscytacji noworodków, zostaną kupione respiratory, pompy infuzyjne i łóżeczka. Nowy sprzęt pojawi się też na oddziałach pediatrycznych szpitala wojewódzkiego w Suwałkach oraz w szpitalach w Mariampolu i Alytusie. Remont przejdzie również oddział chirurgii dziecięcej suwalskiego szpitala.

Oprócz inwestycji, w ramach projektu odbywać się również będą warsztaty dla lekarzy oraz zajęcia edukacyjne z profilaktyki zdrowia dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk przypomniał, że oddział neonatologiczny szpitala wojewódzkiego w Białymstoku został oddany do użytku w ostatnich miesiącach w ramach przenosin całego pionu ginekologii do głównych budynków szpitala. Podkreślił, że projekt polsko-litewski wpisuje się we wszystkie inwestycje samorządu województwa związane z wyposażaniem szpitali.

Przypomniał, że samorząd województwa zapewnia wkład własny wszystkim szpitalom samorządowym, które przygotują "dobre" wnioski do funduszy unijnych, by zdobywać zewnętrzne fundusze na rozwój. Podlaskie szpitale walczą też o pieniądze z innego programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski zaznaczył, że w ramach przenosin pionu ginekologicznego wyposażono oddział ginekologii i położnictwa. - Z tego projektu będziemy kupowali nowoczesne sprzęty na oddział neonatologiczny. Są to stanowiska do resuscytacji noworodka, pompy infuzyjne, łóżeczka noworodkowe, respiratory - powiedział Nowosielski.

Białostocki szpital dostanie w ramach projektu ok. 260 tys. euro z czego większość trafi na zakup sprzętu medycznego. Szpital przygotowuje przetargi na zakup tych urządzeń. Urządzenia mają być kupione jeszcze w 2017 r.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH