8 maja rząd zajmie się ubezpieczeniem od zdarzeń medycznych

Rada Ministrów będzie kontynuowała dyskusję nad założeniami do noweli ustawy o działalności leczniczej, w tym o obowiązku ubezpieczania się szpitali od zdarzeń medycznych, najprawdopodobniej na posiedzeniu 8 maja.

Wycofanie się z tego obowiązku zaproponowało Ministerstwo Zdrowia. Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych oferuje tylko jeden ubezpieczyciel, a proponowane przez niego składki ubezpieczenia przekraczają możliwości finansowe szpitali.

Jak przypomniał wiceminister zdrowia Jakub Szulc, brak ubezpieczenia nie zwolni szpitala z odpowiedzialności za zdarzenia medyczne. Pacjenci będą mogli dochodzić roszczeń od samego szpitala lub prowadzącego go samorządu.

Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Brak zawarcia umowy z ubezpieczycielem skutkować miałby wykreśleniem szpitala z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH