415 mln zł z EFS na projekty w ochronie zdrowia

Programy profilaktyczne, studia dla pielęgniarek, kursy specjalistyczne dla lekarzy, szkolenia dla ratowników medycznych i dyspozytorów - to projekty sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS),

O wykorzystaniu przez placówki medyczne unijnych środków z EFS mówili w poniedziałek (22 listopada) przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na konferencji „Dla rozwoju i zdrowia... Europejski Fundusz Społeczny", zorganizowanej przez ministerstwa: zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

EFS to jeden z funduszy strukturalnych UE, który skupia się na inwestowaniu w ludzi. W ramach EFS dofinansowywane są m.in. takie cele jak przeciwdziałanie bezrobociu, edukacja, integracja społeczna, rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy. Inwestycje z EFS realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) na lata 2007-2013, składającego się z 10 Priorytetów. W ramach Priorytetu II  „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących" finansowane są projekty realizowane przez MZ.

Jak poinformował dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich MZ Michał Kępowicz, resort realizuje projekty o łącznej wartości 415 mln zł. W ciągu trzech lat wdrażania programu skorzystało z niego około 14 tys. osób: blisko 10 tys. pielęgniarek i położnych rozpoczęło studia pomostowe, około 2,3 tys. lekarzy odbyło kursy specjalizacyjne z zakresu m.in. onkologii, kardiologii, medycyny pracy, 820 pielęgniarek i pielęgniarzy wzięło udział w kursach z pielęgniarstwa ratunkowego, 180 lekarzy ukończyło kursy z zakresu medycyny ratunkowej, 290 ratowników medycznych i dyspozytorów odbyło kursy doskonalące, a prawie 1,5 tys. osób odbyło kursy na temat rozliczania środków w ramach systemu jednorodnych grup pacjentów (JGP).

– EFS jest dobrze wykorzystywany w ochronie zdrowia. Efekty może nie są natychmiastowe, bo nie inwestujemy w infrastrukturę, czy sprzęt, ale w dłuższej perspektywie są widoczne – przekonywał Kępowicz.

Zwrócił uwagę na wykorzystywanie środków z EFS na programy profilaktyczne, w których beneficjentami są zarówno lekarze, jak i pacjenci. Do tej pory zrealizowano osiem programów profilaktycznych, m.in. w kwestii zapobiegania boreliozie skierowany do pracowników Lasów Państwowych, chorób alergicznych skierowany do uczniów szkół fryzjerskich i pracowników salonów fryzjerskich.

Obecnie przygotowywany jest program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego. Jak poinformował dr Roman Sosnowski z Centrum Onkologii, program skierowany jest do mężczyzn w wieku 45+ oraz do lekarzy medycyny rodzinnej, medycyny pracy i urologów. W ramach programu przewidziano m.in. szkolenia dla lekarzy, spotkania informacyjne dla mężczyzn, szczególnie z grup narażonych na zwiększone ryzyko zachorowania na raka nerki, pęcherza, gruczołu krokowego, a także kampanię medialną oraz uruchomienie informacyjnego serwisu internatowego. Koszt projektu to 24 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH